Sosyal medya bizi nasıl dinliyor?

Kullandığımız sosyal medya mecralarının algoritmalar üzerinden kişisel verilerimizi analiz ederek, bu bilgileri reklam verenlerle paylaştığını daha doğrusu bizi reklam verenlere sattığını artık biliyoruz. ...

Her ne kadar bu mecraların sahibi olan şirketler bunu yalanlasa da geçen sene Facebook'un sahibi Marc Zuckerberg’in 50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini hiç haberleri olmadan Cambridge Analytica adlı veri toplama firması aracılığı ile siyasi propagandalarda kullanılması amacıyla sattığı iddiaları çok ses getirmişti.  

Girdiğimiz siteler, baktığımız gönderiler, aradığımız kelimeler ve sosyal medyada yaptığımız gezintiler sonrası benzer konularla ilgili reklamların karşımıza çıkmasına alıştık.  Hatta telefonda konuştuklarımız ve WhatsApp’ta yazdıklarımız da buna dahil.

Fakat son dönemlerde daha vahim bir durumla karşı karşıyayız. 

Telefonla herhangi bir temasımız olmadan yaptığımız konuşmalar sonucunda o konuyla ilgili reklamların da karşımıza çıkması. 

Yani akıllı telefonlarımız sosyal medya uygulamalarıyla resmen ortam dinlemesi yapıyor. 

***

Bendeki aydınlanma tam olarak bir baston reklamıyla başladı.

Siz "nasıl yani?" demeden ben anlatayım...

Kendime tam olarak...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Basına kapalı S-400 toplantısı! 16 Temmuz 2019 | 4.559 Okunma Sosyal medya bizi nasıl dinliyor? 12 Temmuz 2019 | 5.535 Okunma SETA'ya acil öneri! 09 Temmuz 2019 | 7.830 Okunma Kimse kusura bakmasın... 25 Haziran 2019 | 26 Okunma Kimse kusura bakmasın... 25 Haziran 2019 | 11.320 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar