Sosyal medya bizi nasıl dinliyor?

Kullandığımız sosyal medya mecralarının algoritmalar üzerinden kişisel verilerimizi analiz ederek, bu bilgileri reklam verenlerle paylaştığını daha doğrusu bizi reklam verenlere sattığını artık biliyoruz. ...

Her ne kadar bu mecraların sahibi olan şirketler bunu yalanlasa da geçen sene Facebook'un sahibi Marc Zuckerberg’in 50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini hiç haberleri olmadan Cambridge Analytica adlı veri toplama firması aracılığı ile siyasi propagandalarda kullanılması amacıyla sattığı iddiaları çok ses getirmişti.  

Girdiğimiz siteler, baktığımız gönderiler, aradığımız kelimeler ve sosyal medyada yaptığımız gezintiler sonrası benzer konularla ilgili reklamların karşımıza çıkmasına alıştık.  Hatta telefonda konuştuklarımız ve WhatsApp’ta yazdıklarımız da buna dahil.

Fakat son dönemlerde daha vahim bir durumla karşı karşıyayız. 

Telefonla herhangi bir temasımız olmadan yaptığımız konuşmalar sonucunda o konuyla ilgili reklamların da karşımıza çıkması. 

Yani akıllı telefonlarımız sosyal medya uygulamalarıyla resmen ortam dinlemesi yapıyor. 

***

Bendeki aydınlanma tam olarak bir baston reklamıyla başladı.

Siz "nasıl yani?" demeden ben anlatayım...

Kendime tam olarak...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
EBA Tv ile Uzaktan Teneffüs 26 Mart 2020 | 5.415 Okunma Erdoğan neden konuşmadı? 17 Mart 2020 | 8.233 Okunma Rus televizyonunun algı operasyonu 10 Mart 2020 | 6.351 Okunma Soner Yalçın çok yanlış anlamış! 01 Şubat 2020 | 4.597 Okunma Diyanet'in faizle imtihanı 16 Ocak 2020 | 9.600 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar