ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Basın İlan Kurumu krizi böyle çözebilir mi?

Kağıt fiyatlarının dövize bağlı olarak artması başta gazeteler olmak üzere bütün yayıncılık sektörünü derinden etkiledi .

Hatice Kübra
Hatice Kübra İnternethaber
19 Eylül 2018 | 140

Kağıt fiyatlarının dövize bağlı olarak artması başta gazeteler olmak üzere bütün yayıncılık sektörünü derinden etkiledi. 

Bu durum özellikle Türkiye'de gazetelerin dijitalleşme eğilimini daha da tetikleyecek ve basılı gazetelerin sonunu beklenenden daha çabuk getirecektir. 

Birçok gazete, eklerini kapatma kararı aldı. 

Daha dün Vatan gazetesi bir açıklama yaparak magazin eki Makaron'un sayfa sayısını düşürdüğünü açıkladı. 

Gerekçesini de şöyle yayınladı:

 "Yılbaşında tonu yaklaşık 2 bin TL olan gazete kâğıdı 5 bin TL'ye yaklaştı. Dolar kurundaki artış baskıdan dağıtıma tüm maliyetlerimizi artırdı. Ya satış fiyatımızı artıracak ya da sayfa sayımızı azaltacaktık. Biz ikinci yolu seçtik. Bir süre için Makaron, gazetemizin ortasında 6 değil 4 sayfa olarak yer alacak. Hafta sonu eklerimizi de yine geçici bir süre askıya almak zorunda kaldık. Bu durumu anlayışla karşılayacağınızı umuyor, desteğinizin süreceğine inanıyoruz."

Diğer gazetelerin de durumu farklı değil. 

Hatta devlet, 1920 yılından bu yana çıkan Resmi Gazete'yi kapatma kararı aldı. Resmi gazete de bundan böyle sadece dijital ortamda çıkacak.

Habertürk'ün basılı gazeteye son vererek sadece dijitalle devam kararı almasının ardından medyada topyekün bir dönüşümün gerekliliğini bir süredir tartışıyoruz. 

İşte bu tartışmaların üzerine kağıt fiyatlarındaki artış, artık dönüşümü zorunlu kılmaktadır. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER