Hatice Kübra
Hatice Kübra İnternet Haber

İslamcıların kültürel iktidarla imtihanı

16 Kasım 2016 | 10.0 K

Altın Kelebek Televizyon ödüllerinde Yılın En İyi Dizisi TRT'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul seçildi.

Diriliş Ertuğrul başarısıyla bu ödülü öylesine haketmişti ki zatenödül başka bir diziye gitseydi ayıp olurdu. Fakat buna rağmen nasıl olduysa ödül töreninde yaşananlarla Diriliş Ertuğrul ekibine ayıp etmeyi yine de becerdiler!

Cengiz Semercioğlu köşesinden ortada bir kasıt olmadığını anlatmak için kendini parçalasa da olan olmuştu bir kere. Okan Bayülgen belki telafi edilebilir bir durumu "özür" konuşmasıyla daha da batırdı. Özrü kabahatinden büyük deyiminin canlı performansını sergiledi adeta.

Tartışmalar Doğan Medya üzerinden yürürken ben işin diğer bir boyutundan bahsetmek istiyorum.

Ne "Aydın Doğan bir şey veriyorsa gitmeyeceksin kardeşim"diyeceğim ne de"Gitmeyin bu adamların körler-sağırlar platformuna... Size “verilmiş gibi” yapılan ödülleri kabul etmeyin..."

Ortada hakedilmiş bir başarı varsa hangi platform olursa olsun bunun karşılığını almak da o başarıya dahildir bana göre. Şayet ortada bu başarıya gölge düşürecek bir ayıp varsa da bunun cevabı ayıbı yapanlara en güzel şekilde verilir. Tıpkı Diriliş ekibinin yaptığı gibi.

Bütün bu yaşananlar "kültürel iktidar" kavramı üzerine çok daha derinlikli düşünmemiz gerektiğini gösterdi. Çünkü dönüp dolaşıp tıkandığımız ve bir türlü aşamadığımız bir yaradır bu.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER