ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Türkiye-Azerbaycan dayanışması

İsmi bilhassa Çırpınırdın Karadeniz eseriyle ölümsüzleşen Azeri aydın Ahmed Cevad, 1 .

Hatice Karahan
Hatice Karahan Yeni Şafak Gazetesi
27 Nisan 2018 | 127

İsmi bilhassa Çırpınırdın Karadeniz eseriyle ölümsüzleşen Azeri aydın Ahmed Cevad, 1. Dünya Savaşı’nda istikbali için harp eden ordumuza ve halkımıza olan muhabbetini bu şiirle dile getirmişti.

Cevad’ın “Ayrı düşmüş dost elinden, yıllar var ki çarpar sinem” sözleriyle ifade ettiği ülkemiz ve Azerbaycan arasındaki hasretle yoğrulmuş kardeşlik duyguları, tarihin vefalı sayfalarına duyulan karşılıklı bir vefayla bugün de şüphesiz devam etmekte...

Önceki gün Ankara’da Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Cumhurbaşkanımıza yapmış olduğu ziyaret de, bu samimiyet ve dayanışmaya bir kez daha sahne oldu. İki liderin baş başa görüşmesinin yanı sıra Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’ni de ağırlayan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, ekonomi başta olmak üzere çeşitli alanlarda yapılan istişare ve varılan anlaşmalara ev sahipliği yaptı.

Bu kapsamda iki ülke arasındaki önde gelen işbirliklerini not düşmek gerekirse; yola ulaştırmayla çıkılabilir. Bilindiği üzere, dev İpek Yolu Projesi için de mühim bir güzergâh olacak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın açılışı coşkulu bir törenle geçtiğimiz yıl gerçekleştirilmişti. Bu projeyle canlandırılması amaçlanan bölgedeki trafik, ayrıca Güney Gaz Koridoru’nun TANAP ayağı kanalıyla da bir başka bölgesel işbirliği hamlesinden beslenecek.

Azeri gazını taşıyarak enerji kaynaklarında çeşitlendirme politikamızın bir parçası niteliğinde olacak TANAP’ın kısa bir süre içinde ve hatta Haziran ayında seçimlerin hemen öncesinde açılması planlanırken, boru hattının Avrupa enerji güvenliğini de içeren büyük bir resme hitap ettiğini vurgulamakta fayda var. Bunun yanı sıra enerji alanında bir diğer ve ülkemiz açısından yerlileştirme kapsamında kritik önem taşıyan işbirliği olan Star Rafinerisi’nin açılışının da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev tarafından Aliağa’da devam eden yapım süreci sonunda sonbahar zamanları gerçekleştirilmesi planlanıyor.

TİCARETİ ARTIRMA TERCİHİ

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER