ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Brexit’te yeni perde

15 Aralık’ta AB-27 liderleri Birleşik Krallık ile 50 .

Hatice Karahan
Hatice Karahan Yeni Şafak Gazetesi
19 Ocak 2018 | 172

15 Aralık’ta AB-27 liderleri Birleşik Krallık ile 50. madde görüşmelerinin ilk aşamasında yeterli ilerleme kaydedildiğini ve Brexit’te ikinci safhaya geçilmesinin münasip olduğunu kararlaştırmıştı. Yeterli ilerlemeden kast edilen kapsam ise, vatandaşların hakları, İrlanda sınırı ve Birleşik Krallık’ın AB’ye ödeme yapması konularına ilişkindi. İşte bu kararla yeni bir faza geçen Brexit’in, 30 Mart 2019 itibariyle tamamlanması ve Birleşik Krallık’ın AB üyeliğinden çıkartılıp 3. ülke statüsüne geçirilmesi hedefleniyor. Böylece Krallık, bu tarih itibariyle hiçbir AB kurumunda temsiliyet gösteremeyecek.

İşin bu nokta itibariyle başlayacak bölümü ise, tarihe “geçiş dönemi” olarak düşecek. Bu aralığın süresi henüz netleştirilecek olmakla birlikte, kesin olan bir şey var ki o da kısıtlı tutulacak olması… AB Komisyonu’nun tavsiyesi bu sürecin 2020 sonu ötesine sarkmaması yönünde olduğundan, şimdilik baz alınan tarih bu…

Doğrusu Mart 2019 olarak zikredilen tarihe de, şunun şurasında pek bir zaman kalmadı. Bu nedenle de Birlik, önümüzdeki Ekim ayına kadar elle tutulur bir taslak görmek istiyor. Peki, AB tam olarak neyi görmek istiyor? Kısaca göz atalım.

İKİNCİ FAZ

Açılan yeni perdede bir kere, AB ve Birleşik Krallık müzakerecilerinin çıkışa dair tüm meseleleri masaya yatırması gerekiyor. Bu ise, ilk aşamanın kapsamının da epeyce ötesine geçmek anlamına geliyor. Ve burada iki ana ajandadan bahsetmek mümkün: Bunlardan biri geçiş sürecinin detaylarını belirlemek, diğeri ise gelecekteki ikili ilişkilerin çerçevesinde genel bir mutabakata varmak.

Aralık ayında çıkan ilgili AB metinlerine göre; Mart 2019 sonu itibariyle başlayacak olan “geçiş döneminde” Birleşik Krallık’ın, Tek Pazar ile Gümrük Birliği’nden yararlanmaya devam etme durumu olabilir. Sanki hiç gitmemiş, hala var gibi... Tabii bu da, belli hakların devamının yanı sıra birtakım sorumlulukları da taşımak manasına gelecektir.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER