‘Islanmak ihtiyacı içindeyim’

"Bilmeyenler sanırlar ki, çay rayihasının en nefisi Seylan'da duyulur. Hayır, Seylan tarçın kokan bir adadır. Taze çay havasını her yerdekinden latif ve kuvvetli olarak Himalaya eteklerinde son tren istasyonu Darjeeling'de...

"Bilmeyenler sanırlar ki, çay rayihasının en nefisi Seylan'da duyulur.
Hayır, Seylan tarçın kokan bir adadır.
Taze çay havasını her yerdekinden latif ve kuvvetli olarak Himalaya eteklerinde son tren istasyonu Darjeeling'de teneffüs edersiniz. Bu İngilizlerin verdiği ve övündüğü bir isimdir. Yerliler için orası Gori Sankar'dır. Yani bulut yığını!"

***


Sabahın erken saatinde kitaplığa uzanıp Refik Halit Karay kitabını çekersen, olacağı budur...
Bu satırları okur, sonra kalkar mutfağa gider, dolapları karıştırırsın.
Çay yapmak gerek...
Seylan çayımı yeni getirtmiştim ama Darjeeling kutusu boş. Bir türlü sevemediğim Çinlilerin güneşte oksitlendirilmiş Oolong çayı kutusu tepeleme dolu.
Şimdi ne yapmalı?
Zaten Seylan deyince tadım kaçtı. Sri Lanka orası malum.
Birkaç ay önce iflasını ilan eden, halkı fena sıkıntılara düşen ülke. Onun için ayrı bir bahis açsam kaç kişi okuyacak, bilemiyorum.
Çayına bakıp ülkesini...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asla unutmam deriz de, sonra hatırlar mıyız? 25 Eylül 2022 | 68 Okunma Cumartesi Notları: Hesabı ödeyinceye kadar mola! 24 Eylül 2022 | 162 Okunma Bu dünya yalan dünya 23 Eylül 2022 | 209 Okunma Alçalırsa, yükseltileceğini sananlar 22 Eylül 2022 | 279 Okunma Kuşatma sertleşiyor 20 Eylül 2022 | 938 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar