ABD, Suriye ve Doğu Akdeniz davamız...

ABD, iddia ettiği gibi Suriye'den çekilmeye niyetli falan değil. Çekilmez.ABD, Suriye'den değil, Türkiye'nin önünden çekildi; daha doğrusu çekilmeye zorladık. Sonunda "gider, petrol yataklarını koruruz"...

ABD, iddia ettiği gibi Suriye'den çekilmeye niyetli falan değil. Çekilmez.
ABD, Suriye'den değil, Türkiye'nin önünden çekildi; daha doğrusu çekilmeye zorladık.
Sonunda "gider, petrol yataklarını koruruz" dediler.
Bazı "yorumcu" arkadaşlar günde sadece 140 bin varil üreten petrol yataklarına ABD'nin ihtiyacı varmış gibi anlatıyorlar ki, gülünç.
Bazıları da ABD'nin resmi ağzına uyup "petrol yatakları DEAŞ'ın eline geçmesin diye oradalar" diyor.
Oysa bunlar işin "hile"si.
ABD, Suriye'deki petrol yataklarını koruyarak o petrolden yılda yüz milyonlarca dolar gelir elde eden PYD'nin mevcut varlığını ve gelecekteki pazarlık gücünü korumuş oluyor.

*** Ancak daha ötesi var...
Şimdi geçmişe baktığımızda şunu iddia etmek yanlış olmayacaktır: "Arap baharı" bahane edilerek Suriye krizinin çıkartılmasının sebebi bu ülkenin kıyılarının önünden Kıbrıs'ın batısına kadar uzanan devasa enerji yatağına dair hazırlık planlarıdır.
Obama yönetimi kriz 2020'den öteye kadar uzasın, kaos sonunda yepyeni bir harita ve güç dağılımı ortaya çıksın istiyordu.
Rusya bu oyunu bozdu.
15 Temmuz darbe/işgal girişimini aşan Türkiye de bölgede güç sahibi olacağını açık açık ortaya koyunca ABD'nin hesapları iyice karıştı.
Ve unutmamalı ki...
Doğu Akdeniz enerjisi demek Türkiye'nin kaderinde köklü bir sıçrama demek.
Yani bizi daha da hareketli günler bekliyor.
Yani ABD öyle kolay kolay denklemden çıkmaz.

*** Ergün Diler geçen gün "Akdeniz Kalkanı harekatı ne zaman başladı? 2006'da. Peki o tarihten sonra...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kötüler, çünkü “kültürlü”ler... 27 Ekim 2020 | 302 Okunma Ne yaptıklarını biliyorlar! 26 Ekim 2020 | 297 Okunma Bak ne diyeceğim!.. 25 Ekim 2020 | 99 Okunma Cumartesi notları: Hiç düşündük mü? 24 Ekim 2020 | 69 Okunma Kayıp çizgisi... 23 Ekim 2020 | 100 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar