"Oniki İmâm"ın İslâm'a hizmetleri

Oniki İmâm'da, Resûlullah efendimizin "sallallâhü aleyhi ve sellem" zerreleri vardır. Bunlara kıymet vermek, saygı göstermek her Müslümanın vazifesidir. "İmâm" lügatte önder, lider demektir. İlimde...

Oniki İmâm'da, Resûlullah efendimizin "sallallâhü aleyhi ve sellem" zerreleri vardır. Bunlara kıymet vermek, saygı göstermek her Müslümanın vazifesidir.
 
"İmâm" lügatte önder, lider demektir. İlimde önde olana İmâm dendiği gibi, namaz kıldıranlara da, cemâatin önünde bulunmasından dolayı "imâm" denmiştir. İslâmın ilk asırlarında devleti yönetenlere de "imâm" denilirdi. Peygamber Efendimizin mübârek soyundan olup ilim, takvâ, ahlak, şecâat, soy bakımından zamanındaki insanların en üstünlerinden olan, yüksek şahsiyet sâhibi on iki mübârek zâta da "Oniki İmâm" denir.
Resûlullahın "sallallâhü aleyhi ve sellem" üç türlü vazifesi vardı. Biri de, Kur'ân-ı azîmüşşânın ahkâm-ı mâneviyyesini, yani Allahü teâlânın zâtına ve sıfatlarına ait mârifetleri, yüksek bilgileri, yalnız ümmetinin yüksek olanlarının kalplerine akıtmak idi. Peygamberimizden ve dört halifesinden sonra bu vazifeyi, "Oniki İmam" ve diğer tasavvuf büyükleri yapmıştır. Oniki İmâm'da, Resûlullah efendimizin "sallallâhü aleyhi ve sellem" zerreleri vardır. Bunlara kıymet vermek, saygı göstermek her Müslümanın vazifesidir.
Bu mübârek zâtlar, sırasıyla şunlardır:
1. Ali bin Ebî Tâlib: Resûlullah'ın amcası Ebû Tâlib'in oğlu ve Sevgili Peygemberimizin damadıdır. Yani hazret-i Fâtıma'nın zevcidir. İslâm halîfelerinin ve cennet ile müjdelenen on kişinin dördüncüsüdür. 661 senesinde İbn-i Mülcem tarafından şehîd edildi.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ezân-ı Muhammedî okunurken... 19 Şubat 2020 | 162 Okunma Sünnete uygun ezân okurken nelere dikkat etmelidir? 12 Şubat 2020 | 68 Okunma Ezan-ı Muhammedî bugüne kadar nasıl okundu? 05 Şubat 2020 | 166 Okunma Ezân, tegannî ile okunmamalıdır!.. 29 Ocak 2020 | 122 Okunma İbadetlere bidat karıştırmak kalpleri karartır!.. 22 Ocak 2020 | 48 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar