Müslümanın güzel hasletleri...

Müslüman, insanların haklı olduğu işlerinde ona vasıta olmalı, böylece onlara yardım etmeli, imkânı nispetinde onların ihtiyaçlarını görmelidir. Müslüman, diğer Müslüman...

Müslüman, insanların haklı olduğu işlerinde ona vasıta olmalı, böylece onlara yardım etmeli, imkânı nispetinde onların ihtiyaçlarını görmelidir.
Müslüman, diğer Müslüman kardeşini en az kendisi kadar düşünür. Kendisine yapılmasını uygun görmediği şeylerin başkalarına da yapılmamasını ister. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kendisi için sevdiğini, din kardeşi için sevmeyen kâmil mümin olamaz.) (Buhari)
Müslüman, başkalarına güzel öğüt verir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Siz, din kardeşinizin aynasısınız. Onda gördüğünüz lekeyi siliniz!) (Ebu Davud)
Müslüman, herkesin gönlünü hoş etmeye, üzüntüsünü gidermeye çalışır. Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerde buyurdu ki:
(Bir mümini sevindireni, Allahü teâlâ kıyamet günü sevindirir.) (İbni Mübarek)
(Bir kimsenin üzüntü ve sıkıntısını gidereni veya...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir babadan, evladına altın nasihatler -2- 03 Ağustos 2022 | 277 Okunma Bir babadan, evladına altın nasihatler -1- 27 Temmuz 2022 | 308 Okunma Herkesle arkadaşlık yapma! 20 Temmuz 2022 | 157 Okunma Müminlere, beş yerde hakiki bayram var... 13 Temmuz 2022 | 76 Okunma İmansız ölmekten çok korkmalıdır! 06 Temmuz 2022 | 184 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar