Müslüman her hâline hamd etmelidir

Hamd, bütün nimetleri Allahü teâlânın yarattığına ve gönderdiğine inanmak ve söylemek demektir. Şükür, O’nun verdiği nimetleri İslamiyete uygun olarak kullanmak demektir. Hamd, yani (elhamdülillah)...

Hamd, bütün nimetleri Allahü teâlânın yarattığına ve gönderdiğine inanmak ve söylemek demektir. Şükür, O’nun verdiği nimetleri İslamiyete uygun olarak kullanmak demektir.

Hamd, yani (elhamdülillah) demek, namaz kılarken vacip, her duadan önce ve yiyip içtikten sonra sünnettir. Her hatırladıkça söylemek mübahtır. Pis yerlerde söylemek mekrûh, haram yedikten, içtikten sonra söylemek, haramdır ve hatta küfre sebep olur. Bunun için her zaman, "Elhamdülillah alâ külli hâl, sivel-küfri ved-dalâl" demelidir. Böylece Müslüman, küfürden ve dalâletten başka her haline hamd etmiş olur. Kavuştuğu her nimete şükretmesi de, ayrıca kulların Allahü teâlâya karşı vazifesidir.

Hamd, bütün nimetleri Allahü teâlânın yarattığına ve gönderdiğine inanmak ve söylemek demektir. Şükür, O’nun verdiği nimetleri İslamiyete uygun olarak kullanmak demektir. Herhangi bir kimse, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, herhangi bir kimseye, herhangi bir şeyden dolayı, herhangi bir suretle hamd ederse, bu hamd ve övgülerin hepsi, Allahü teâlânın hakkıdır. Her şeyi yaratan, terbiye eden, yetiştiren, her iyiliği yaptıran, gönderen hep Odur. Kuvvet ve kudret sahibi yalnız O’dur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kul haklarından kurtulma çareleri... 23 Eylül 2020 | 113 Okunma Kaç çeşit kul hakkı vardır? 16 Eylül 2020 | 73 Okunma İbadetlerin kabulü için ne yapmalıdır? 09 Eylül 2020 | 88 Okunma Kul haklarından çok korkmalıdır!.. 02 Eylül 2020 | 64 Okunma İbni Sakkâ'nın kibri!.. 26 Ağustos 2020 | 243 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar