Müslüman affedici olmalı ve beddua etmemelidir...

Söylediğimiz sözlerin bazısı küfür olup, insanın dinden çıkmasına ve böylece kâfir olmasına sebep olur. Bazısı da haram veya mekruhtur. Dilimizin âfetleri -33-Dil, konuşmak için...

Söylediğimiz sözlerin bazısı küfür olup, insanın dinden çıkmasına ve böylece kâfir olmasına sebep olur. Bazısı da haram veya mekruhtur.
Dilimizin âfetleri -33-
Dil, konuşmak için yaratılmış kıymetli bir uzvumuzdur. Onunla aklımıza gelen her şeyi konuşmak ise çok yanlıştır. Söylediğimiz sözlerin bazısı küfür olup, insanın dinden çıkmasına ve böylece kâfir olmasına sebep olur. Bazısı da haram veya mekruhtur. İşte bunun için, (Bin kez düşün ve bir kere konuş) denilmiştir.
Dil âfetlerinden birisi de, Müslümanın özrünü reddetmektir. Bu ise dinimizde mekrûhtur. Hadîs-i şerîfte, (Müslüman kardeşinin özrünü kabûl etmemek günâh olur) buyuruldu. Özrü kabûl etmek ve kusûrları affetmek, Allahü teâlânın sıfatlarındandır. Böyle olmayan kimseye, Allahü teâlâ gazap ve azap eder.
Özürde bulunmak üç türlü olur: Niçin yaptım? Veya şunun için yaptım. Keşke yapmasaydım demek veya yaptım, bir daha...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İngilizlerin İslam düşmanlığı 05 Ekim 2022 | 188 Okunma İslâm düşmanlarını bize kahraman olarak tanıtanlar 28 Eylül 2022 | 803 Okunma Tövbe-i nasûh... 21 Eylül 2022 | 109 Okunma Eşkıyalık yaparken tövbe edip, evliya olan zât!.. 14 Eylül 2022 | 373 Okunma Büyük günah işleyenin tövbesi de kabul olur... 07 Eylül 2022 | 130 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar