Kul haklarından çok korkmalıdır

Ey Müslüman kardeşim! Allahü teâlânın rızâsına kavuşmağı ve amellerinin kabûl olmasını istiyorsan, Müslümân olsun, kâfir olsun, kimsenin malına, canına, ırzına...

Ey Müslüman kardeşim! Allahü teâlânın rızâsına kavuşmağı ve amellerinin kabûl olmasını istiyorsan, Müslümân olsun, kâfir olsun, kimsenin malına, canına, ırzına saldırma! Kimseyi incitme! Herkesin hakkını öde!

İmâm-ı Rabbânî “rahime-hullahü teâlâ”, diyor ki, (Bir kimse, Peygamberin ameli gibi amel yapsa, fakat üzerinde yarım dank, yani çok az kul borcu olsa, bunu ödemedikçe Cennete giremez). Duaları da kabûl olmaz. Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: (Üzerinde kul hakkı olan, mahlûkların malına, ırzına dokunan, ölmeden önce helâlleşsin, ödesin! Zirâ o gün altının, malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevâplarından alınacak, sevâpları olmazsa, hak sâhibinin günâhları, buna yüklenecektir). İbni Âbidîn “rahmetullahi aleyh” (Dürr-ül-muhtâr) kitâbını açıklarken, buyuruyor ki, (Kıyâmet günü, hak sâhibi, hakkını affetmezse, bir dank hak için, cemâat ile kılınmış, kabûl olmuş yedi yüz namâzı alınıp, hak sâhibine verilecektir). Bir dank, dirhemin altıda biri, yaklaşık olarak, yarım gram gümüştür.
Bir gün, Eshâb-ı kirâma karşı: (Müflis kime denir, biliyor musunuz?) sual edilince, onlar da: (Parası ve malı kalmayan kimseye diyoruz) dediler. Resul aleyhisselam buyurdu ki: (Ümmetim arasında müflis, şu kimsedir ki, kıyâmet günü, defterinde çok namâz, oruç ve zekât sevâbı bulunur. Fakat, bir kimseye sövmüş, iftirâ etmiş, malını almış, kanını dökmüş, döğmüş. Sevâpları, bu hak sâhiplerine dağıtılır. Hakları ödenmeden önce, sevâpları biterse, hak sâhiplerinin günâhları, bunun üzerine yükletilir. Sonra Cehenneme atılır). Bu hadîs-i şerîf de gösteriyor ki, Eshâb-ı kirâmdan “rıdvânullahi teâlâ aleyhim ecma’în” herhangi birine dil uzatan, söven, iftirâ eden, âhirette muhakkak cezâsını görecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hastalık ve dertlere sabır göstermelidir 08 Nisan 2020 | 50 Okunma Takvimlerde değişiklik fitilini kimler ateşledi? 01 Nisan 2020 | 140 Okunma İmsak ve namaz vakitlerini niçin değiştirdiler? 25 Mart 2020 | 637 Okunma Gusül abdestini nasıl tahrif ettiler? 18 Mart 2020 | 580 Okunma Gusül doğru olmazsa namaz sahih olmaz 11 Mart 2020 | 352 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar