İslâmın ilk emri, önce ilim öğrenmektir...

İlmihâl kitâbı okumayan, dînini öğrenemez. Dînini öğrenmeyenin dîni, îmânı gider. Din düşmanlarının yalanlarına aldanıp kâfir olur. Genç kardeşlerimize altın...

İlmihâl kitâbı okumayan, dînini öğrenemez. Dînini öğrenmeyenin dîni, îmânı gider. Din düşmanlarının yalanlarına aldanıp kâfir olur.

Genç kardeşlerimize altın öğütler -21-

Sevgili gençler! İslâmın emrettiği din ve fen bilgilerini öğrenmeye çok ehemmiyet veriniz! Sevgili Peygamberimiz “aleyhisselâm”, (Beşikten mezâra kadar ilim tahsîl ediniz) ve yine, (İlmi arayınız, velev ki, Çin’de olsa bile!) buyurdular. Dünyânın en uzak bir yerinde ve kâfirlerde olsa dahi, gidip onlardan ilim öğrenmelidir. Hele bugün, ilim ve fen sahibi bir kimsenin, bir veya birkaç yabancı dil öğrenmesi zaruret hâlini almıştır. Bir hadîs-i şerîfte, (Bir kavmin dilini öğrenen, onların zararlarından korunmuş olur) buyuruluyor. Bunun içindir ki, gençlerimizin yabancı dil öğrenmeleri faydalı olup, sevap kazandıran çok işlere sebep olabilir.

İlim meclisine gitmenin ve âlimlerle oturmanın fazîlet ve derecesi çok büyüktür. Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: (Bir kimse din âlimlerinin ve sâlihlerin [yani İslâmın beş şartını devam üzere yapanların] yanına gitse, her bir adımına Hak teâlâ, kabul olmuş nâfile bir hac sevâbı ihsân eder. Zira, âlimleri ve sâlihleri Hak teâlâ sever. Allahü teâlânın evi olsaydı, bu kimse o evi ziyâret eyleseydi, ancak bu sevâbı kazanırdı.)

Peygamber Efendimiz buyurdu ki: (Yâ âlim veya müteallim [yani talebe] veyahut bunları dinleyici ol! Bu üçünden olmayıp dördüncüsünden olursan, [yani hiçbirinden olmazsan] helâk olursun.)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmsak ve namaz vakitlerini niçin değiştirdiler? 25 Mart 2020 | 634 Okunma Gusül abdestini nasıl tahrif ettiler? 18 Mart 2020 | 578 Okunma Gusül doğru olmazsa namaz sahih olmaz 11 Mart 2020 | 352 Okunma Seyyid Abdülhakîm Efendi'nin cuma hutbesi 04 Mart 2020 | 122 Okunma Cuma ve bayram namazlarında hutbe okumak ibadettir 26 Şubat 2020 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar