İbadetlere bidat karıştırmamalıdır

"Âlimlerin yazılarından anlaşılıyor ki, hoparlörle ezân, kâmet okumak ve namaz kıldırmak bidattir. Bidat işlemek büyük günahtır." 

Dinde tahrif hareketleri -22-
Fıkıh ve fetvâ kitaplarının çoğunda, meselâ "Kâdihân"da diyor ki: (Ezân okumak sünnettir. İslâm dîninin şiârından, alâmetlerinden olduğu için, bir şehirde, bir mahallede ezân terk edilirse, hükûmetin oradaki Müslümanlara zorla okutması lâzımdır. Müezzinin kıble cihetini ve namaz vakitlerini bilmesi lâzımdır. Çünkü, ezânı başından sonuna kadar kıbleye karşı okumak sünnettir. Ezân, namaz vakitlerinin ve iftâr zamanının başladığını bildirmek için okunur. Bu vakitleri bilmeyenin ve fâsıkın okuması, fitne çıkmasına sebep olur. Aklı olmayan çocuğun, sarhoşun, delinin, cünüp olanın ve kadının ezân okumaları mekruhtur. Müezzinin tekrar okuması lâzım olur. Ezân minârede veya mescidin dışında okunur. Mescidin içinde okunmaz. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Takvimlerde değişiklik fitilini kimler ateşledi? 01 Nisan 2020 | 134 Okunma İmsak ve namaz vakitlerini niçin değiştirdiler? 25 Mart 2020 | 636 Okunma Gusül abdestini nasıl tahrif ettiler? 18 Mart 2020 | 579 Okunma Gusül doğru olmazsa namaz sahih olmaz 11 Mart 2020 | 352 Okunma Seyyid Abdülhakîm Efendi'nin cuma hutbesi 04 Mart 2020 | 122 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar