İbadetlere bidat karıştırmamalıdır

"Âlimlerin yazılarından anlaşılıyor ki, hoparlörle ezân, kâmet okumak ve namaz kıldırmak bidattir. Bidat işlemek büyük günahtır." 

Dinde tahrif hareketleri -22-
Fıkıh ve fetvâ kitaplarının çoğunda, meselâ "Kâdihân"da diyor ki: (Ezân okumak sünnettir. İslâm dîninin şiârından, alâmetlerinden olduğu için, bir şehirde, bir mahallede ezân terk edilirse, hükûmetin oradaki Müslümanlara zorla okutması lâzımdır. Müezzinin kıble cihetini ve namaz vakitlerini bilmesi lâzımdır. Çünkü, ezânı başından sonuna kadar kıbleye karşı okumak sünnettir. Ezân, namaz vakitlerinin ve iftâr zamanının başladığını bildirmek için okunur. Bu vakitleri bilmeyenin ve fâsıkın okuması, fitne çıkmasına sebep olur. Aklı olmayan çocuğun, sarhoşun, delinin, cünüp olanın ve kadının ezân okumaları mekruhtur. Müezzinin tekrar okuması lâzım olur. Ezân minârede veya mescidin dışında okunur. Mescidin içinde okunmaz. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İbadetlere bidat karıştırmak kalpleri karartır!.. 22 Ocak 2020 | 48 Okunma İbadetlere bidat karıştırmamalıdır 15 Ocak 2020 | 67 Okunma Ezân asla değiştirilmemelidir 08 Ocak 2020 | 83 Okunma İslâmın ilk ezanı nasıl okundu? 01 Ocak 2020 | 122 Okunma Ezân-ı Muhammedî, dinimize uygun okunmalıdır... 25 Aralık 2019 | 135 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar