İbadetlere bidat karıştırmak kalpleri karartır!..

Selef-i sâlihîn zamanında, ibâdetlerde bulunmayan şeyleri, sonradan ibâdetlere karıştırmak (Bidat) işlemek olur.  Dinde tahrif hareketleri -23-İslâmiyet, ibadetlerde bidati yasak etmiştir.

Dinimiz, zamanın değişmesi ile âdetlerin değişebileceğini, ibadetlerin ise asla değiştirilemeyeceğini bildirmektedir. Âdette bidat ile dinde bidatin arasındaki farkı bilemeyen din câhilleri hoparlörün faydalı olduğunu, sesi uzaklara götürdüğünü söylüyorlar. Hâlbuki Peygamberimiz, (İbâdetleri benden ve eshâbımdan gördüğünüz gibi yapınız! İbâdetlerde değişiklik yapanlara (bidat ehli) denir. Bidat sâhipleri, muhakkak Cehenneme gidecektir. Bunların hiçbir ibâdetleri kabul olmaz) buyurdu.
İbâdetlere faydalı şeyler ilâve ediyoruz demek doğru değildir. Böyle sözler, din düşmanlarının yalanlarıdır. Bir değişikliğin faydalı olup olmayacağını yalnız İslâm âlimleri anlar. Bu derin âlimlere (Müctehid) denir. Müctehidler kendiliklerinden bir değişiklik yapmazlar. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müslüman, aksıran mümin kardeşine dua etmelidir... 21 Ekim 2020 | 52 Okunma Müslümanlar, birbirlerine daima selam vermelidir 14 Ekim 2020 | 29 Okunma Bütün Müslümanların, bizim üzerimizde hakkı vardır 07 Ekim 2020 | 42 Okunma Kul haklarına riayet etmeyeni kimse sevmez 30 Eylül 2020 | 43 Okunma Kul haklarından kurtulma çareleri... 23 Eylül 2020 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar