Hakiki Müslümanın güzel hasletleri

“Şu iki şeyden daha kötüsü yoktur: Allah’a şirk koşmak ve onun kullarına zararlı olmak. Şu iki hasletten de daha üstünü yoktur: Allah’a iman etmek ve onun kullarına faydalı...

“Şu iki şeyden daha kötüsü yoktur: Allah’a şirk koşmak ve onun kullarına zararlı olmak. Şu iki hasletten de daha üstünü yoktur: Allah’a iman etmek ve onun kullarına faydalı olmak.” 

 
 
Müslüman, diğer Müslüman kardeşini en az kendisi kadar düşünür. Kendisine yapılmasını uygun görmediği şeylerin başkalarına da yapılmamasını ister. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kendisi için sevdiğini, din kardeşi için sevmeyen kâmil mümin olamaz.) (Buhari)
Müslüman, başkalarına güzel öğüt verir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Siz, din kardeşinizin aynasısınız. Onda gördüğünüz lekeyi siliniz!) (Ebu Davud)
Müslüman, herkesin gönlünü hoş etmeye, üzüntüsünü gidermeye çalışır. Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerde buyurdu ki: (Bir mümini sevindireni, Allahü teâlâ kıyamet günü sevindirir.) (İbni Mübarek)
(Bir kimsenin üzüntü ve sıkıntısını gidereni veya bir mazluma yardım edeni, Allahü teâlâ yetmiş üç defa mağfiret eder.) (Harâiti).
(Allah indinde en makbul amel, bir mümini sevindirmek, kederini gidermek, borcunu ödemek veya karnını doyurmaktır.) (Beyheki)
Müslüman, baştan sona faydalı kimse demektir. O hâlde, diğer Müslümanlara elinden gelen yardımı yapmalıdır! Peygamber efendimiz buyurdu ki: (Şu iki şeyden daha kötüsü yoktur: Allah’a şirk koşmak ve Onun kullarına zararlı olmak. Şu iki hasletten de daha üstünü yoktur: Allah’a iman etmek ve Onun kullarına faydalı olmak.) (Deylemî)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Takvimlerde değişiklik fitilini kimler ateşledi? 01 Nisan 2020 | 134 Okunma İmsak ve namaz vakitlerini niçin değiştirdiler? 25 Mart 2020 | 636 Okunma Gusül abdestini nasıl tahrif ettiler? 18 Mart 2020 | 579 Okunma Gusül doğru olmazsa namaz sahih olmaz 11 Mart 2020 | 352 Okunma Seyyid Abdülhakîm Efendi'nin cuma hutbesi 04 Mart 2020 | 122 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar