Gençlerimizin sıcak aile yuvası: İhlas Vakfı Yurtları

İslam medeniyet tarihinin başından günümüze kadar Vakıfların kurduğu öğrenci yurtları, eğitim çağındaki öğrenciler için sıcak  bir aile yuvası vazifesini görmüştür...

Vakıf, malı-mülkü ile birlikte ruhunu ve gönlünü, sırf Allah’ın rızasını kazanmak için Onun razı olduğu bir hizmete tahsis etmektir. Bizim medeniyetimizde, hayırseverlerin kurduğu vakıflar, büyük hizmetlerin başarılmasında ve halkımızın  birbiriyle gönül bağı kurup kaynaşmasında bir çimento vazifesini görmüştür. Türk-İslam tarihinde vakıflar, din ve inanç farkı gözetmeksizin bütün insanlara ve hatta hayvanlara bile hayır ve iyilik yapmakta bir yarış ortamının  doğmasına sebep olmuştur. 
İslam medeniyet tarihinin başından günümüze kadar Vakıfların kurduğu öğrenci yurtları da, eğitim çağındaki öğrenciler için sıcak  bir aile yuvası vazifesini görmüştür. Peygamberimizin zamanında fakirler için ilk öğrenici yurdu, Eshab-ı suffenin barındığı Mescid-i Nebînin bir köşesidir. Tahsil çağında, ailesinden ayrı ve uzak bir ortamda kalan Öğrenciler için yurtlar, hem sıcak bir ev ve hem  de okul ve cami demektir. Birçok sosyal ihtiyaçlarını orada karşılayabileceği bir mekandır. Yemek ve barınmanın yanında ayrı bir huzur ortamı oluşmakta ve orada çeşitli dostluklar kurulmaktadır.
Türkiye gazetesinin kurucusu Merhum Enver Ören Ağabey, fakir bir ailenin çocuğu olarak tahsil hayatına başladığından, ülkemiz için gerçekleştirdiği büyük hizmetlerin yanında, bir de  İhlas Vakfını kurmuştu. Dava arkadaşları ile birlikte kurduğu bu Vakfın kurup işlettiği Öğrenci Yurtlarının sayısı, yurt içinde ve dışında olmak üzere 40’a ulaşmış bulunmaktadır.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaç çeşit kul hakkı vardır? 16 Eylül 2020 | 66 Okunma İbadetlerin kabulü için ne yapmalıdır? 09 Eylül 2020 | 83 Okunma Kul haklarından çok korkmalıdır!.. 02 Eylül 2020 | 60 Okunma İbni Sakkâ'nın kibri!.. 26 Ağustos 2020 | 240 Okunma İmansız ölmekten korkmalı! 19 Ağustos 2020 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar