Ezân-ı Muhammedî, dinimize uygun okunmalıdır...

Ezân, yeryüzünde söylenen sözlerin en doğrusudur. Ezân-ı Muhammedî, yani sünnete uygun okunan ezân büyük bir nîmettir. Dinde tahrif hareketleri -19-

Dînimize uygun okunan ezâna karşı tazîm ve hürmette bulunmak, bir ibadettir. Tazîmin birinci derecesi, ezânın şeklini ve kelimelerini değiştirmemek, onu bozmamaktır. Ezân, yeryüzünde söylenen sözlerin en doğrusudur. Ezân-ı Muhammedî, yani sünnete uygun okunan ezân büyük bir nîmettir. İbni Âbidîn, namaz bahsinin başında diyor ki:
(Oturarak, tegannî ederek, câmi içinde, vaktinden evvel [ve hoparlör ile] okunan ezân, İslâm ezânı değildir.) Bunlar, sünnete uygun olarak tekrar okunmalıdır . 
Hazret-i Âişe “radıyallahü anhâ”, her zaman ezânı dinlerdi. Sordular: “Ey müminlerin anası, niçin ezân okunurken işini terk ediyorsun?” (Ben Resûlullahtan “sallallahü aleyhi ve sellem” işittim, “Ezân okunurken iş işlemek dinde noksanlıktır”  buyurdu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cuma ve bayram namazlarında hutbe okumak ibadettir 26 Şubat 2020 | 84 Okunma Ezân-ı Muhammedî okunurken... 19 Şubat 2020 | 165 Okunma Sünnete uygun ezân okurken nelere dikkat etmelidir? 12 Şubat 2020 | 68 Okunma Ezan-ı Muhammedî bugüne kadar nasıl okundu? 05 Şubat 2020 | 167 Okunma Ezân, tegannî ile okunmamalıdır!.. 29 Ocak 2020 | 123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar