Ezan-ı Muhammedî bugüne kadar nasıl okundu?

Ezân okumak, hicretten önce Mekkede, Mirâc gecesi başladı. Hicretin birinci senesinde, namaz vakitlerini bildirmek için emrolundu.

Dinde tahrif hareketleri -25-
Asr-ı saâdetten günümüze kadar, namaz vakitlerini bildirmek için okunan ezan-ı Muhammedî hakkında fıkıh ve ilmihal kitaplarında şunlar bildirilmektedir:
1. Ezân okumak, hicretten önce Mekkede, Mirâc gecesi başladı. Hicretin birinci senesinde, namaz vakitlerini bildirmek için emrolundu.
2. (Mevâhib-i ledünniyye)de diyor ki: (Hicretin birinci senesinde, Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem”, Eshâb-ı kirâma sordu. Kimisi, namaz vakitlerini bildirmek için, Nasârâ/Hristiyanlar gibi nâkûs, yani çan çalalım dedi. Kimisi, Yahûdiler gibi boru çalınsın dedi. Kimisi de, namaz vakti ateş yakıp yukarı kaldıralım dedi. Resûlullah, bunları kabûl etmedi. Abdüllah bin Zeyd bin Sa’lebe ve hazret-i Ömer rüyada ezân okumasını görüp söylediler. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmsak ve namaz vakitlerini niçin değiştirdiler? 25 Mart 2020 | 634 Okunma Gusül abdestini nasıl tahrif ettiler? 18 Mart 2020 | 578 Okunma Gusül doğru olmazsa namaz sahih olmaz 11 Mart 2020 | 352 Okunma Seyyid Abdülhakîm Efendi'nin cuma hutbesi 04 Mart 2020 | 122 Okunma Cuma ve bayram namazlarında hutbe okumak ibadettir 26 Şubat 2020 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar