Ezân asla değiştirilmemelidir

Ezân, beş vakit namaz vakitlerinin geldiğini bildirmek için okunur. Erkeklerin, mescidin dışında yüksek yere çıkıp okumaları müekked sünnettir.

Dinde tahrif hareketleri -21-
Fıkıh ve ilmihâl kitaplarında bildirilmiş olan belli kelimeleri, akıllı bir Müslümanın belli şekilde okumasına, (Ezân-ı Muhammedî) denir. Yani minâreye çıkıp, Arabî kelimeleri ayakta okumak lâzımdır. Başka dillerde tercümelerini okumak, mânâsını anlasa bile ezân olmaz.
Ezân, beş vakit namaz vakitlerinin geldiğini bildirmek için okunur. Erkeklerin, mescidin dışında yüksek yere çıkıp okumaları müekked sünnettir. Müezzin efendinin, mescidin dışında yüksekte ve yüksek sesle okuyarak, komşulara duyurması lâzımdır. Fazla bağırması câiz değildir. (Ekber) derken son harfi cezm ederek durulur veya üstün okunarak vasledilir. Ötre okumaz.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cuma ve bayram namazlarında hutbe okumak ibadettir 26 Şubat 2020 | 84 Okunma Ezân-ı Muhammedî okunurken... 19 Şubat 2020 | 165 Okunma Sünnete uygun ezân okurken nelere dikkat etmelidir? 12 Şubat 2020 | 68 Okunma Ezan-ı Muhammedî bugüne kadar nasıl okundu? 05 Şubat 2020 | 167 Okunma Ezân, tegannî ile okunmamalıdır!.. 29 Ocak 2020 | 123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar