ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Müslümanın, Müslüman üzerindeki hakları...

Her Müslümanın, komşularına, hocalarına, öğrencilerine, ailesine, emrinde olanlara, devlete, bütün vatandaşlara, dini ve milleti başka olanlara karşı görevleri vardır .

Hasan Yavaş
Hasan Yavaş Türkiye Gazetesi
13 Eylül 2017 | 50

Her Müslümanın, komşularına, hocalarına, öğrencilerine, ailesine, emrinde olanlara, devlete, bütün vatandaşlara, dini ve milleti başka olanlara karşı görevleri vardır...


Müslümanın üç çeşit görevi vardır: Birincisi, şahsi görevidir. Her Müslüman, kendini iyi yetiştirmesi, sıhhatli, edepli, iyi huylu olması, ibadetlerini yapması, ilim ve güzel ahlak öğrenmesi, helal lokma kazanmak için çalışması şahsi görevidir. İkincisi, aile içindeki görevidir. Eşine, ana-babasına, çocuklarına, kardeşlerine olan haklarını yerine getirmesi aile içindeki görevlerindendir. Üçüncüsü de, toplumdaki görevidir. Komşularına, hocalarına, öğrencilerine, ailesine, emrinde olanlara, hükûmete ve devlete, bütün vatandaşlara, dini ve milleti başka olanlara karşı görevleridir. Herkese iyilik etmesi, eli ile, dili ile kimseyi incitmemesi, kimseye zarar vermemesi, hıyanet etmemesi, herkese faydalı olması, devlete, kanunlara karşı isyan etmemesi, herkesin hakkını ödemesi toplumdaki görevlerindendir.
İslamiyet, kul hakları üzerinde çok durmaktadır. Herhangi bir müminin, başka müminler üzerinde yedi hakkı bulunduğunu haber vermiştir. Bunlar; davetine gitmek, hasta olunca ziyaretine gitmek, cenazesine gitmek, nasihat etmek, selam vermek, bir zalimin elinden kurtarmak, aksırdığında (Elhamdülillah) deyince, (Yerhamükellah) diyerek dua etmek gibi haklardır. Peygamber efendimiz buyurdular ki; (Bir Müslümanın, Müslüman üzerinde beş hakkı vardır:

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER