Umulur ki hayaller yerine aklıselim galip gelsin

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani çok daha büyük bir kesimin temsilcisi olamaz mıydı?Sadece kendi aşiretinin ve etrafındaki birkaç küçük grubun temsilcisi gibi davranmak zorunda...

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani çok daha büyük bir kesimin temsilcisi olamaz mıydı?

Sadece kendi aşiretinin ve etrafındaki birkaç küçük grubun temsilcisi gibi davranmak zorunda mıydı? Ve nihayetinde, Irak’ın kuzeyinde çok daha büyük bir coğrafyada otonom bir bölgede çok daha refah ve huzur içinde yaşamak yerine Erbil’e sıkışmış bir derebeyliği neden tercih ediyor görüntüsü verdi?

Bu soruların cevaplarından biri muhakkak ki Suriye’nin kuzeyinde Amerika’nın büyük gayret ve çabasıyla oluşturulan PKK-PYD/YPG koridorunun Irak’a uzanacak olmasının emarelerinin ortaya çıkmasıdır.

İkincisi elbette Bağdat yönetiminin özellikle Maliki döneminde mezhepçi ve etnik ayrımcı politikalarıdır. Kuzey Irak’ın petrol gelirlerinden alması gereken payın ödenmemesi sonucu bölgede yaşanan ekonomik krizin faturasının da Barzani’ye kesiliyor olmasıdır. Böyle bir atmosferde Barzani’nin müzakerede pazarlık gücünü artırayım derken koyduğu çıta boyunu çok çok aşmıştır!

Barzani bugün referandum kartını açmışsa hem de en büyük “tedarikçisi” Türkiye’ye rağmen bu kartı açmışsa, bunun altında kalır.

Siyasal hayat büyük risk altındaydı, bugün artık siyasi hayatı bitmek üzeredir. Çünkü bu riskten kurtulmanın yolu, yıllarca büyük emek ve gayretle oluşturulan iyimser havayı bir gecede heba etmek olmamalıydı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplumu bakın nasıl kutuplaştırıyorlar 19 Ocak 2021 | 1.100 Okunma İttifaklar bu haliyle devam etmeyecek 15 Ocak 2021 | 1.298 Okunma Baltayı taşa vurarak gündem olmak 12 Ocak 2021 | 888 Okunma Amerikan rüyası, kabusa dönerken… 08 Ocak 2021 | 460 Okunma CHP’nin arka bahçesinde kurulmak istenen tezgâh 05 Ocak 2021 | 1.139 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar