Türkiye-Amerika ilişkilerinin seyri Amerika’daki iç savaşın seyrine bağlı

New York Başbakan Binali Yıldırdım ile 4 günlük Amerika ziyaretini tamamladık. Ziyaretin merkezinde Başbakan Yıldırım ile Amerika Başkan Yardımcısı Pens’in Beyaz Saray’daki 1 saat 20 dakika süren...

New York

Başbakan Binali Yıldırdım ile 4 günlük Amerika ziyaretini tamamladık. Ziyaretin merkezinde Başbakan Yıldırım ile Amerika Başkan Yardımcısı Pens’in Beyaz Saray’daki 1 saat 20 dakika süren görüşmesi vardı. Sayın Yıldırım görüşme sonrası New York’a geçerken, bizlere yaptığı açıklamada ilk olarak şu cümleyi kurdu: “Görüşme doğrusunu isterseniz çok verimli geçti.. Samimi ve dürüstçe birbirimizle sorunlarımızı konuştuk.”

Başbakan’ın uçakta yanımıza geldiğinde yüzündeki ifade gerçekten de görüşmenin iyi geçtiğine dair ipuçları veriyordu. Mütebessim bir ifadeyle yanımıza geldi ve “Hadi sorun bakalım” diyerek söze girdi.

Bir gün önce sabah yürüyüşünde de pozitifti ancak soru-cevap kısmında bazı konularla ilgili temkinli bir yaklaşım içindeydi. Aslını sorarsanız haklıydı da. O konuların başında elbette Rıza Zarrab’ın ayın 27’sindeki davası vardı.

Bir önceki yazıda masada olması muhtemel 3 konuyu yazmıştım. O 3 konu da Pens ile görüşmede gündeme gelmiş.

İlki elbette Zarrab davası.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çetin bir döneme girerken Türkiye’nin avantajları, Amerika’nın açmazları 22 Ocak 2021 | 1.160 Okunma Toplumu bakın nasıl kutuplaştırıyorlar 19 Ocak 2021 | 1.100 Okunma İttifaklar bu haliyle devam etmeyecek 15 Ocak 2021 | 1.298 Okunma Baltayı taşa vurarak gündem olmak 12 Ocak 2021 | 889 Okunma Amerikan rüyası, kabusa dönerken… 08 Ocak 2021 | 461 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar