Özgüvenimize saldıranlara karşı dirençli olalım

Amerika terör örgütleri ve “düşmanlaştırdığı siyasetçiler” üzerinden bölgemizi dönüştürmeyi hedefliyor. Uzun vadeli stratejik hedefleri konusunda Amerika’nın geri adım atma...

Amerika terör örgütleri ve “düşmanlaştırdığı siyasetçiler” üzerinden bölgemizi dönüştürmeyi hedefliyor. Uzun vadeli stratejik hedefleri konusunda Amerika’nın geri adım atma olasılığı şimdilik gözükmüyor.

Obama’nın gitmesinden sonra özellikle Ortadoğu politikasında bir değişiklik bekledik. Ancak Trump’la birlikte Amerikan iç savaşı kızıştı. Ve Trump Amerika’nın uzun vadeli Ortadoğu stratejik hedefleri konusunda Obama gibi düşünmeye başladı.

Yeni Şafak’tan Abdullah Muratoğlu’nun son dönemde yazdığı yazıları okuduysanız eğer, Amerikan iç savaşının nasıl bir hal aldığını da görebiliyor olmalısınız. Trump seçim vaatlerinden bir bir geri adım atıyor. Amerikan müesses nizamı kazanıyor.

Amerika’nın ta 1990 1’nci Körfez Savaşı’ndan başlayarak yürüttüğü “parçalanmış Ortadoğu projesi” adım adım hayata geçirilmek isteniyor.

Condoleezza Rice, 2003’ün 7 Ağustos’unda “Ortadoğu’da 22 ülkenin sınırları değişecek” demişti. “Buna Türkiye de dahil” diye de eklenmişti.

Hatırlayın Stockholm’e yerleşen Cengiz Çandar da bir söyleşide, “Ya Türkiye Kürt meselesini çözecek, ya da Kürt meselesi Türkiye’yi” diyerek sahibinin sözcülüğünü yapmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çetin bir döneme girerken Türkiye’nin avantajları, Amerika’nın açmazları 22 Ocak 2021 | 1.160 Okunma Toplumu bakın nasıl kutuplaştırıyorlar 19 Ocak 2021 | 1.100 Okunma İttifaklar bu haliyle devam etmeyecek 15 Ocak 2021 | 1.298 Okunma Baltayı taşa vurarak gündem olmak 12 Ocak 2021 | 889 Okunma Amerikan rüyası, kabusa dönerken… 08 Ocak 2021 | 461 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar