Olmayanı gösteriyor ama bazılarının görmeye niyeti yok

Süleyman Demirel’in siyaset yapma biçimini hiç sevmedim. Halk dalkavukluğunun, popülizmin zirvesini yakalamıştı çünkü. 12 Eylül 1980’de başlayan siyasi yasağı 6 Eylül 1987 yılındaki...

Süleyman Demirel’in siyaset yapma biçimini hiç sevmedim. Halk dalkavukluğunun, popülizmin zirvesini yakalamıştı çünkü. 12 Eylül 1980’de başlayan siyasi yasağı 6 Eylül 1987 yılındaki referandum ile sona erip de rahmetli Özal’ın karşısına yeniden çıktığında Özal’ı devirmek için girmediği angajman, yapmadığı üçkağıt kalmamıştı.

Mesela “Kim ne veriyorsa bir fazlası”nı vadeden popülizmi, “ödünç oy” avcılığı sadece bir kaçı. Ve siyasi literatüre giren “Türkiye’de petrol vardı da biz mi içtik” gibi veciz (!) sözleri Demirel’in siyaset yapma tarzına dair ipuçları.

DEMİREL TARZI: HEDEFE GİDERKEN HER TÜRLÜ YALANI SÖYLEMEK MÜBAH

Hedefe giderken söylediği yalanlarıysa uç uca eklesek Isparta’dan Ankara’ya yol olur, yani.

Örneğin, 1987 yılında üniversitelerde yeni yeni başlayan başörtüsü yasağının kaldırılması için destek arayan üniversite öğrencilerini Güniz Sokak’taki evinde ağırladığında şöyle demişti. “Çocuklar şimdi siz evlerinize gidin. Anne babanıza söyleyin ki yasakların kalkmasının oylanacağı referandumda evet oyu versinler. Yasağım kalksın iktidara geldiğimde ilk işim başörtüsü yasağını kaldırmak olacak.” (O öğrencilerin arasında ben de vardım. HÖ)

Sonra öğrencileri başından savmıştı. Yasaklar kalktı. Demirel iktidar oldu ve başörtüsü yasağı daha da derinleşti. Hatta Demirel, bir klasik konser esnasında ayağa fırlayıp “İşte çağdaş Türkiye” diye bağırdı. Başörtülüler için, seviyesiz bir üslupla “Arabistan’a gitsinler” gibi cümleler kurdu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çetin bir döneme girerken Türkiye’nin avantajları, Amerika’nın açmazları 22 Ocak 2021 | 1.137 Okunma Toplumu bakın nasıl kutuplaştırıyorlar 19 Ocak 2021 | 1.100 Okunma İttifaklar bu haliyle devam etmeyecek 15 Ocak 2021 | 1.298 Okunma Baltayı taşa vurarak gündem olmak 12 Ocak 2021 | 889 Okunma Amerikan rüyası, kabusa dönerken… 08 Ocak 2021 | 461 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar