O fotoğraf ve ortak mefkure

Bir yaz günü ailecek İstanbul’dan İzmir istikametine doğru seyahat ediyorduk. Sanırım Manisa Saruhanlı civarıydı. Önümüzde seyreden araçların bazılarıyla bizi sollayan araçların bazılarının arka camlarındaki yazılara takılmıştı gözlerimiz...

Bizi geçen araçların birinin arkasında, “Hakimiyet Allah’ındır” yazıyordu. Önümüzdeki aracın camındaysa, “K. Atatürk” imzası. Biraz sonra, bir başka araçta, “La ilahe illallah” yazısı dikkatimi çekti. Bir başkasında bugünlerde hızla yayılan Göktürk alfabesiyle, “Türk” yazısı vardı.

Eşim ve çocuklarıma şöyle dediğimi hatırlıyorum, “İşte Türkiye. Bu insanların hepsinin hassasiyeti farklı farklı. Ama ortak paydamız vatan, bayrak ve devlet. Eğer o ortak payda için bir arada olursak her şeyin üstesinden geliriz.”

Eşimin, “Ütopya” dediğini hatırlıyorum. Ütopya!

“Ütopya” diyordu... Çünkü “K. Atatürk” imzasıyla “cumhuriyet eliti” olduğunu sananlarla, “Hakimiyet Allah’ındır” yazısını arabasının arkasına yapıştırarak “dindarlığı” tekeline aldığını zannedenlerin toplumun marjinalleri değil çoğunluğu olduğu kanaatindeydi.

Oysa makul çoğunluk dediğimiz her iki uç kesimden de berî olanlardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şartlar olgunlaşsın diye bekleyen “eski dostlar” 19 Kasım 2019 | 2.385 Okunma Gitti de kötü mü oldu 15 Kasım 2019 | 2.338 Okunma ‘Bir gün üzerinize kuşlar konacak, kozalaklarınız olacak’ demedim mi 12 Kasım 2019 | 116 Okunma HDP ile CHP arasındaki çatlak büyürken aynı zamanda CHP içindeki hizipler hareketleniyor 08 Kasım 2019 | 2.614 Okunma Ara eleman ihtiyacımızı neden kendi işsiz gençlerimizden temin edemiyoruz 05 Kasım 2019 | 123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar