O fotoğraf ve ortak mefkure

Bir yaz günü ailecek İstanbul’dan İzmir istikametine doğru seyahat ediyorduk. Sanırım Manisa Saruhanlı civarıydı. Önümüzde seyreden araçların bazılarıyla bizi sollayan araçların bazılarının arka camlarındaki yazılara takılmıştı gözlerimiz...

Bizi geçen araçların birinin arkasında, “Hakimiyet Allah’ındır” yazıyordu. Önümüzdeki aracın camındaysa, “K. Atatürk” imzası. Biraz sonra, bir başka araçta, “La ilahe illallah” yazısı dikkatimi çekti. Bir başkasında bugünlerde hızla yayılan Göktürk alfabesiyle, “Türk” yazısı vardı.

Eşim ve çocuklarıma şöyle dediğimi hatırlıyorum, “İşte Türkiye. Bu insanların hepsinin hassasiyeti farklı farklı. Ama ortak paydamız vatan, bayrak ve devlet. Eğer o ortak payda için bir arada olursak her şeyin üstesinden geliriz.”

Eşimin, “Ütopya” dediğini hatırlıyorum. Ütopya!

“Ütopya” diyordu... Çünkü “K. Atatürk” imzasıyla “cumhuriyet eliti” olduğunu sananlarla, “Hakimiyet Allah’ındır” yazısını arabasının arkasına yapıştırarak “dindarlığı” tekeline aldığını zannedenlerin toplumun marjinalleri değil çoğunluğu olduğu kanaatindeydi.

Oysa makul çoğunluk dediğimiz her iki uç kesimden de berî olanlardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üniversite sınavını hayatın başı ya da sonu sanmak 16 Haziran 2019 | 39 Okunma Proje adamı, proje adaya karşı 14 Haziran 2019 | 1.700 Okunma Makyaj döküldükçe ortaya çıkan “çirkin” yüz 11 Haziran 2019 | 1.591 Okunma Kitaptaki “pedofili” Pizza Gate’nin izdüşümüdür 09 Haziran 2019 | 1.311 Okunma Bayram günü İstanbul’u düşünmek... 07 Haziran 2019 | 1.252 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar