Neyi kaybettik ki bu haldeyiz, neye güveniyoruz ki bu kadar fütursuzuz

Sokakta yürüyorum… Elindeki sigarayı henüz yarılamışken ulu orta fırlatıyor yere… “Ama kardeşim, hem çevre kirlendi, hem yangın tehlikesi oluştu” diyesim geliyor.

Ama yüzü kapkara. İrkiliyorum!

Gözlerimle yerdeki yanan sigara izmaritini işaret etmekle yetiniyorum.

Yürüyorum. Belediyenin uzun emeklerle yayalaştırmış caddesi boyunca yürüyorum. Sağlı sollu kaldırım taşları, ortasında ağaçlar, altında geniş uzun banklar. Bankların önü arkası sigara izmariti, çekirdek kabuğu, boş pet şişe, poşet. “Siz evinizde de böyle mi oturuyorsunuz” diyesim var ama diyemiyorum. Birçoğu dilimi bile anlamıyor!

Oturuyorlar… Yayılmışlar banklara oturuyorlar... Ellerindekini az ilerideki çöp kovasına atmaktan imtina ediyorlar. Yere atıyorlar. Hiçbir şey olmamış gibi oturmaya devam ediyorlar.

Yürüyorum. Önüme çıkan, “Bir liran var mı” diyen ile, “Bana yemek alır mısın” diyenlerin arasından yürüyorum.

Kaldırımda üzerime üzerime gelenler var. Bunların yaya mı taşıt mı olduğunu bilemiyorum. Motosikletliler. Bir bakıyorum yaya yolunda ayağımın üzerinden geçiyor, bir bakıyorum caddede ters yönde ilerliyor, bir bakıyorum yaya geçidinde yaya olmuş bizimle birlikte karşıdan karşıya geçiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rojava’nız çöp, kendiniz tarih oldunuz 18 Ekim 2019 | 4.763 Okunma Türkiye’nin güneyinde yine Suriye ile sınır komşusu olacağız 15 Ekim 2019 | 2.813 Okunma Sabır, savaş, zafer… “Türkler topyekûn savaşır” 11 Ekim 2019 | 2.878 Okunma Önceki gece Amerika ile neler yaşandı 08 Ekim 2019 | 7.270 Okunma Süleyman Şah bir gece ansızın Karakozak’a geri dönerse… 04 Ekim 2019 | 2.857 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar