Mülteci sorununu kazanç kapısına çevirenle, elini taşın altına koyan elbette bir değildir

Geçici koruma altındaki Suriyeliler ve diğer mülteciler, bazıları için “geçim kaynağı” hatta “zenginleşme aracı” olmuş..!

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle, Suriyeli kardeşim Mahmut Hacıali, sosyal medyada bir video paylaştı. “Sen hiç mülteci oldun mu” diye başlayan ve “Senin hiç Suriye’den telefon geldiğinde bir ölüm haberi alma korkusuyla telefonu açamadığın oldu mu” diye devam eden paylaşım, “Biz Türkiye’de hiçbir zaman mülteci gibi hissetmedik, hissettirilmedik. Allah kimseyi vatansız bırakmasın” diye bitiyor.

Mahmut’u, 15 Temmuz darbe gecesinden iki gün sonra Taksim Meydanı’nda uluslararası medyaya mülakat verirken tanımıştım. Gazeteciydi, sonraları ticaret yaptı. İrtibatımız her daim sürüyor. Zaman zaman geliyor, çay kahve içiyoruz. Yiğit bir adam. Mücadeleci biri.

Mahmut gibi binlerce var; iç savaşın kirli yüzünden kaçıp ülkemize sığınan. Ama bir de savaşı bahane edip gelenler de var. Hani şu, “istisna”...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefette “adaylık” işi hohol olmuş 09 Temmuz 2021 | 2.441 Okunma Yalan üzerinden oluşturulan iklim dağıtılmadan yeni anayasa yapmak ne mümkün 06 Temmuz 2021 | 149 Okunma Cilalı “yeni medya” tanımıyla oluşturulan düzende “hakikat” ayaklar altında farkında mısınız 02 Temmuz 2021 | 2.592 Okunma Gerçek ile sanrı arasına sıkışmış gündemde şizofrenik siyaset 29 Haziran 2021 | 212 Okunma Amerika “demokrasi” derse bize “cin görmüş katır” gibi ayaklarımızı sabit kılıp dikkat kesilmek düşer 25 Haziran 2021 | 174 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar