Mülteci sorununu kazanç kapısına çevirenle, elini taşın altına koyan elbette bir değildir

Geçici koruma altındaki Suriyeliler ve diğer mülteciler, bazıları için “geçim kaynağı” hatta “zenginleşme aracı” olmuş..!

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle, Suriyeli kardeşim Mahmut Hacıali, sosyal medyada bir video paylaştı. “Sen hiç mülteci oldun mu” diye başlayan ve “Senin hiç Suriye’den telefon geldiğinde bir ölüm haberi alma korkusuyla telefonu açamadığın oldu mu” diye devam eden paylaşım, “Biz Türkiye’de hiçbir zaman mülteci gibi hissetmedik, hissettirilmedik. Allah kimseyi vatansız bırakmasın” diye bitiyor.

Mahmut’u, 15 Temmuz darbe gecesinden iki gün sonra Taksim Meydanı’nda uluslararası medyaya mülakat verirken tanımıştım. Gazeteciydi, sonraları ticaret yaptı. İrtibatımız her daim sürüyor. Zaman zaman geliyor, çay kahve içiyoruz. Yiğit bir adam. Mücadeleci biri.

Mahmut gibi binlerce var; iç savaşın kirli yüzünden kaçıp ülkemize sığınan. Ama bir de savaşı bahane edip gelenler de var. Hani şu, “istisna”...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Günümüzün Nuri Demirağ’ı, Vecihi Hürkuş’u Özdemir Bayraktar bu dünyadan uçup gitti 19 Ekim 2021 | 329 Okunma Soçi ziyaretinin Suriye sahasındaki karşılığı olarak “yeni operasyonlar” 15 Ekim 2021 | 370 Okunma Amerika’nın Ortadoğu için stratejik hedefleri değişmemiştir…. 12 Ekim 2021 | 1.346 Okunma Vekillere çağrımdır: Genel Kurul’da Vergi Kanunu’na bir madde daha ekleyin; fakir fukara sevinsin 08 Ekim 2021 | 3.268 Okunma Türk-Rus ilişkilerini anlamak istemeyenlere minik hatırlatmalar 05 Ekim 2021 | 1.416 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar