Kentsel dönüşümün tamahkarları sadece müteahhitler mi

Bir önceki yazıda “Kentsel dönüşüm fikrinin depreme dayanıksız yapı stoklarının yerine depreme dayanıklı yapılar inşa etmek için” ortaya çıktığını ancak “tamahkar...

Bir önceki yazıda “Kentsel dönüşüm fikrinin depreme dayanıksız yapı stoklarının yerine depreme dayanıklı yapılar inşa etmek için” ortaya çıktığını ancak “tamahkar müteahhitlerle onlara göz yuman belediyeler nedeniyle büyük bir rant kapısına dönüştüğünü” yazmıştım.

Bir büyük müteahhit arkadaşımız arayıp şöyle dedi, “Tamahkarlığı kabul etmiyorum” dedim ki “Zaten sizi o kategoriye koymuyorum.”

Şunu hatırlattı haklı olarak, “Tamahkarlık sadece müteahhitlerde mi var? Asıl tamahkarlar arsa sahibi, mülk sahibi olanlar. Hakkının çok üzerinde talepleri oluyor. Ne yazık ki kentsel dönüşüm şu anda istenildiği gibi yürümüyor.

Gerçekten de kentsel dönüşüm adı altında aslında depreme dayanıksız yapı stoklarımızı, depreme dayanıklı yapılar haline getirmek için geliştirilen projede en çok tamahkarlık yapanların, kendi çaplarınca “büyük rant” beklentisi içindeki “arsa sahibi, mülk sahibi, hatta bazı yerlerde hazine arazisine çökmüşlerin” olduğunu görüyoruz.

Bir önceki yazıda bu faslı atlamışım. Kusurluyum.

Bir de bazı belediyeler var ki emsalleri artırmakta birbiriyle yarışıyorlar. Emsalleri artırıp, müteahhitlerin iştahını kabartıyorlar. Sonra da ortaya “modern yaşam alanları” yerine vahşi yapılaşmalar çıkıyor. İstanbul’un yapılaşmaya açılan bazı kenar semtlerine bakmak bunun görmek için yeterli sanırım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İttifaklar bu haliyle devam etmeyecek 15 Ocak 2021 | 1.296 Okunma Baltayı taşa vurarak gündem olmak 12 Ocak 2021 | 887 Okunma Amerikan rüyası, kabusa dönerken… 08 Ocak 2021 | 459 Okunma CHP’nin arka bahçesinde kurulmak istenen tezgâh 05 Ocak 2021 | 1.136 Okunma Allah fırsat vermesin… Yoksa bu kafa ezanı da Türkçe okutur, başörtüsünü de yasaklar 01 Ocak 2021 | 1.189 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar