‘Kentsel dönüşüm’ü ve ‘İmar Barışı’nı istismar edenler

Kartal’da 8 katlı bir bina çöktü. 3 katı kaçak olduğu bizzat Vali Ali Yerlikaya tarafından açıklandı. Çöken binada hala can pazarı yaşanıyor.Kartal’daki görüntü 17 Ağustos...

Kartal’da 8 katlı bir bina çöktü. 3 katı kaçak olduğu bizzat Vali Ali Yerlikaya tarafından açıklandı. Çöken binada hala can pazarı yaşanıyor.

Kartal’daki görüntü 17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi’ni hatırlattı hepimize.

Ve gündemimize yeniden, “kentsel dönüşüm” giriverdi. İki gündür “yapı stoklarının kötülüğü, kentsel dönüşümün zorunlu olduğu” gibi konuları konuşuyoruz.

Tam da burada, “İmar Barışı” meselesine küçücük değinmeden geçemeyeceğim. İmar Barışı, vatandaş ile devlet arasında kangrene dönmüş bir hususu “sulh” yoluyla çözmeye dönük iyi niyetli bir girişim. İdarenin aldığı karar doğrultusunda bütün yapılar kayıt altına alınacaktı. Ancak bizim tamahkar insanlarımız bu uygulamayı “rant” ve çıkara dönüştürme yolunu seçti. Türkiye’nin her yerinde ve elbette İstanbul’da “İmar Barışı”ndan yararlanan sayısız tamahkar, gecekonduları müstakil binaya, kulübeleri bahçeli villalara, çatıları çatı katına çevirdi! Vaktiniz olursa bir hafta sonu Çatalca’nın, Silivri’nin köylerine kısacık da olsa uğrayın. Ne demek istediğimi o zaman daha iyi anlayabilirsiniz.

Neyse, İmar Barışı’ndan murat edilen ile olan arasındaki farka bu kadarlık değinme ile yetinelim. Kartal’da çöken 8 katlı binanın son 3 katı için İmar Barışı’ndan yararlanılmış ve yapı kayıt belgesi alınmışsa da şaşırmayın.

Konumuza dönecek olursak, kentsel dönüşümü yeniden konuştuğumuz şu günlerde “rant” ile “İnsan hayatı” arasına sıkışmışlık duygusu üzerinden biraz tartışalım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dün Erdoğan’a içeriden operasyon çeken akıl, bugün dışarıdan çekiyor 03 Aralık 2021 | 2.878 Okunma Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 224 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 147 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 313 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 553 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar