İki partiden ilki iki ay içinde tabelasını asacak

31 Mart Yerel seçimleri sonrası parti kurulacağı ve bu partilerde kimin hangi partide yer alacağı bilgisi medyada geniş yer buldu. Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk; Abdullah Gül'ün biraz daha bekleme kararı aldığını, Ahmet Davutoğlu'nun ise hazırlıklara tüm hızıyla devam ettiğini yazdı. İşte Öztürk'ün, yeni partiler hakkında dikkat çeken yazısı...

2018’in 12’nci ayının 11’nci gününde bu köşede, “Pusuda bekleyenler 31 Mart 2019’dan sonra parti kuracakmış. Ama bu tek bir parti değilmiş. İki parti yoldaymış” demiştik. (11.12.2018 Yeni Şafak)

Bu iddiamız, o günden sonra her geçen gün ete kemiğe büründü. Nihayetinde, 2.5 ay sonra yani 26 Şubat 2019’da bizim “iki parti kurulacak” diyerek size aktardığımız bilgiler başka kaynaklarca da teyit edildi.

İki parti kurulacaktı. Partiyi kuracaklardan biri bir yerde, “ben buradayım gelsinler” diye bekliyordu. Diğer bir başka yerde başkalarıyla birlikte çoktan harekete geçmişti.

O günlerde parti kuracak iddiasında bulunduğum iki kesimden de yazılarıma “tepkiler” aldım. Bazıları, “Yok öyle bir şey parti kurulacaksa benim haberim olur söz haberim olursa sana da söyleyeceğim” diyerek yazdıklarımı alaya almaya çalıştı. Bazıları, “Niye bu kadar aceleci davranıyorsun belki yarın bir gün Sayın Gül’ün uçağına çağırılacaksın” diyerek “tehdit” etme cüretkarlığı gösterdi!

İki parti dedik ya bunlardan birincisi, eski Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başını çektiği eski bakanlardan Ömer Dinçer gibi isimlerin de içinde bulunduğu grup.

Ankara’da harıl harıl “istişare” yapıyorlar. Anadolu’da değişik vesilelerle boy gösteriyorlar. Medyada kendilerine yakın yazar ve akademisyenler eliyle “Yeni bir siyasi söylem gerekli” çıkışı yapıyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mutabakat taraflara zaman kazandırmakla birlikte “inceldiği yerden kopar” 16 Ağustos 2019 | 3.107 Okunma “Dost ateşi” altında yaşamak 13 Ağustos 2019 | 162 Okunma Kurban Bayramı’nda “yürek yemek” ya da gelenek ile takvayı meczetmek 11 Ağustos 2019 | 63 Okunma Amerika ile adım atarken yaşadığımız tereddüdün gerekçesi var 09 Ağustos 2019 | 2.543 Okunma Ağustos sefer ayıdır, zafer ayıdır 06 Ağustos 2019 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar