İdeolojik kamplara dönen şehirler örneğinde İzmir

Bir zamanlar “resmi ideoloji” diye bir kavram üzerinden büyük tartışmalar yaşardık. “Resmi ideoloji bizi tek tipleştiriyor, farklılığımız ortadan kalkıyor ve bize bir yaşam biçimi...

Bir zamanlar “resmi ideoloji” diye bir kavram üzerinden büyük tartışmalar yaşardık. “Resmi ideoloji bizi tek tipleştiriyor, farklılığımız ortadan kalkıyor ve bize bir yaşam biçimi dayatıyor” diye başlayan nice tartışmaları hatırlıyorum. Tartışmakta da haksız sayılmazdık.

Ak Parti iktidarı ile birlikte 16 yılın sonunda geldiğimiz noktayı, “resmi ideolojinin vesayetinin geriletilmesi” şeklinde okuyabiliriz.

Ne var ki, “resmi ideoloji” bir zamanlar milletin tamamını bir kalıba sokma çabasıyken bu gün lokal mevzilerde aynı şeyi yapıyor.

Anladınız, konumuz yerel seçimler ve bazı bölgelerdeki “dayatmacı” zihniyet.

İzmir çok tipik bir örnek. Diğer sayfiye yerleri hiç saymayacağım. İzmir’in tam karşıtı Diyarbakır’dır. Orada da benzer bir durum var ama biz İzmir örneğinden devam edelim.

Zira İzmir örneği bize yeter de artar bile.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ömer Muhtar’ın gözlüğünü elinde bulunduran nesil, gereğini yaptıkça hırçınlaşanlar 07 Aralık 2021 | 1.923 Okunma Dün Erdoğan’a içeriden operasyon çeken akıl, bugün dışarıdan çekiyor 03 Aralık 2021 | 2.890 Okunma Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 224 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 147 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 313 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar