Güveni sarsmak için “kayıt dışı göçmenleri” kullanıyorlar

İstanbul dünyanın en kalabalık mega kentlerinden biri. Ayrıca dünyanın her yerinden büyük göç alan şehirlerinden de…Kayıtlı göçmenler ya da geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerin yanı...

İstanbul dünyanın en kalabalık mega kentlerinden biri. Ayrıca dünyanın her yerinden büyük göç alan şehirlerinden de…

Kayıtlı göçmenler ya da geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerin yanı sıra İstanbul’da kayıt dışı yaklaşık 1 milyon göçmen olduğunu öğrenince nevrim döndü.

Kayıt dışı göçmenlerden 300 bininin Suriyeli olduğu tahmin ediliyor. Kayıt dışı Suriyelilerin diğerlerinden bir farkı var. O fark da çoğunun Türkiye’nin diğer başka illerinde kayıtlarının bulunması. O yüzden kayıt dışı görünen bu Suriyeliler diğer göçmenlerden daha az sorunlu. Çünkü izleri sürülebiliyor, takip edilebiliyorlar. Asıl sorunlu kesim ise hiçbir kaydı bulunmayanlar.

Mesela, Afganistan’dan gelenler!

AFGANLILARI İSTANBUL’A ÖZENDİREN AKIL

Afganistan’dan kaçak yollardan gelenler (Yetkililerin ifadesiyle dağlardan taşlardan çıkıp çıkıp gelenler.) İstanbul’da en çok suça karışanlar. Hatta cinayet işliyorlar ve çoğunlukla birbirlerini öldürüyorlar. Bunlar yakalandıklarında sınır dışı ediliyor. Ne var ki fotoğrafını değiştirip, isminin bir harfini değiştirip yeniden bambaşka bir kimlikle Türkiye’ye İstanbul’a geri dönüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 222 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 147 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 313 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 553 Okunma Helalleşmeye hangi kapıdan başlamalı 16 Kasım 2021 | 349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar