Evlad-ı Fatihan ile Kadir Gecesi Kalemeydan’da iftar yapmak da varmış kaderimizde

BELGRAD Yaklaşık 15 yıldır Balkanlara gelip gidiyorum. Bosna’dan Kosova’ya, Makedonya’dan Sırbistan’a bölgede epeyce gezmişliğim var.Bu gezilerimin çoğunun başlangıç noktası Sarayova olduğu...

BELGRAD

Yaklaşık 15 yıldır Balkanlara gelip gidiyorum. Bosna’dan Kosova’ya, Makedonya’dan Sırbistan’a bölgede epeyce gezmişliğim var.

Bu gezilerimin çoğunun başlangıç noktası Sarayova olduğu için hep Boşnaklara karşı pozitif ayrımcılığımız oldu. Bosna ve Kosova savaşları nedeniyle Boşnaklara ve Arnavutlara karşı elimizden ne geliyorsa yapmaya çalıştık, hala da yapıyoruz.

Boşnaklar, Arnavutlar, Yörükler Balkanlar’ın bize bakan yüzleri.

Son yıllarda Sırbistan’a da sık sık gelip gidiyorum. Sancak’ı, Novi Pazar’ı da ziyaret etme şansım oldu. Yugoslavya parçalanırken Sancak’ın tek parça kalması için nasıl bir mücadele verildiğini iyi hatırlıyorum. Türkiye’deki bir avuç insanın bu konuda neler yaptığına ancak gücünün yetmediğine şahidim.

Sonuçta Sancak bölgesi Sırbistan ile Karadağ arasında ikiye bölündü. Bu bölünmüşlük, Sancaklılar kadar bizim için de üzücü bir durum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ne yapsanız başaramayacaksınız. Tarih, toprak, yer ve gök şahit 19 Mart 2019 | 4.592 Okunma Y.Zelanda katiline bak bakalım, beka meselesi var mıymış Abidin? 17 Mart 2019 | 4.945 Okunma Dünyayı iyilik değiştirecek Türkiye değiştirecek 15 Mart 2019 | 4.957 Okunma ‘Beka meselesine halk inanmıyor’ diyen ‘zevat’tan mesaj var 12 Mart 2019 | 5.365 Okunma ‘Kürdistan’a oy verecekmiş, yani CHP’ye… 10 Mart 2019 | 4.971 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar