Çetin bir döneme girerken Türkiye’nin avantajları, Amerika’nın açmazları

Amerika’yı hiç beklemedikleri kadar çetin bir dönem bekliyor. İçerideki parçalanmışlık belki konfederalizme dönüşmez ama federal bir Amerika’nın geleceği de artık tartışma konusudur.

3’üncü Obama dönemi resmen başladı. Biden ve ekibinin Obama döneminden olması ve “tutum” olarak o döneme geri dönme arzuları “3’üncü Obama dönemi başladı” şeklinde değerlendiriliyor. Haksız da değiller.

Biden’in Dışişleri Bakanı’nın Türkiye için “sözde müttefik” ifadesi kullanması. Obama’nın Suriye özel temsilcisinin (ki PYD/YPG-PKK’nın hamisi bir isim) yeniden bu kez Afrika’yı da içine alacak şekilde görevlendirilmesi işaretlerden bazıları. Biden’in hem seçildikten hemen sonra hem yemin töreninde yaptığı konuşmaya bakarsak da Obama dönemini yeniden hayata geçirme arzusunda olduğu görülür.

Peki başarabilir mi? Çok zor!

Çünkü, Amerikan rüyası, kabusa dönüşmek üzere. Emarelerini bir aydır görüyoruz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gara’daki meşum hadise maskeli balonun sonunu hazırlıyor 19 Şubat 2021 | 509 Okunma PKK terör örgütünün katliamına söylem ile destek olanlara inat… 16 Şubat 2021 | 196 Okunma Otonom araçlar, güvenli haberleşme, güvenli ülke istiyorsan uzayda olmak zorundasın 12 Şubat 2021 | 440 Okunma Amerika müdahale etse zil takıp oynayacaklar 09 Şubat 2021 | 2.678 Okunma “Mesele Boğaziçi değil sen hâlâ anlamadın mı” 05 Şubat 2021 | 1.534 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar