Çamlıca Camii bir ‘hervele’dir, sen hâlâ anlamadın mı?

Geçtiğimiz pazar günü sabah erkenden çıkıp yürüyerek Sultanahmet Camii’ne kadar gittim. Giderken yolumun üzerindeki başta selatin camileri olmak üzere ecdadın İstanbul’u bir İslam beldesinin nişanesi...

Geçtiğimiz pazar günü sabah erkenden çıkıp yürüyerek Sultanahmet Camii’ne kadar gittim. Giderken yolumun üzerindeki başta selatin camileri olmak üzere ecdadın İstanbul’u bir İslam beldesinin nişanesi olarak bizlere emanet bıraktığı tarihi mekanları da ziyaret ettim.

Hırka-i Şerif Camii’nden başlayıp, Sinan’ın kalfalık eseri Mesih Ali Paşa’ya oradan Fatih Camii’ne yürüdüm. Şehzadebaşı Camii’nden Süleymaniye’ye, oradan Beyazıt’a. Nuruosmaniye’den Küçük Ayasofya’ya oradan Sultanahmet’e en nihayetinde Ayasofya’ya.

Her bir camide iki rekât namaz kılmaya çalıştım. Hazirelerinde dolaştım. Bazı mezarların başında, türbelerde Fatihalar okudum. Divan Yolu’nda yürürken sağımdaki, solumdaki medreselerin, külliyelerin bahçesinde yatan ecdada selâm verdim.

Ayasofya’dan tramvay durağına doğru yürürken, İstanbul’un Müslümanlık nişanelerini bir kez daha düşündüm.

Tam o anda, bir popüler tarih dergisinde okuduğum, İlber Ortaylı’dan nakille aklımda kalanları hatırladım.

SÜLEYMANİYE ORAYA İSTANBUL SİLÜETİ İÇİN DİKİLDİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amerikalıların ağızından bal damladıkça kaygı eşiğimiz yükseliyor 18 Ağustos 2019 | 2.157 Okunma Mutabakat taraflara zaman kazandırmakla birlikte “inceldiği yerden kopar” 16 Ağustos 2019 | 3.107 Okunma “Dost ateşi” altında yaşamak 13 Ağustos 2019 | 162 Okunma Kurban Bayramı’nda “yürek yemek” ya da gelenek ile takvayı meczetmek 11 Ağustos 2019 | 63 Okunma Amerika ile adım atarken yaşadığımız tereddüdün gerekçesi var 09 Ağustos 2019 | 2.543 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar