Bugün ne değişti de kayıt dışı olanlar için “gönderme” kararı alındı

Suriyelilerin bir kısmının sınır dışı edilmesi meselesinin birkaç boyutuyla tartışılması gerekiyor sanırım.Bu konudaki tavrımız, düşüncemiz bu köşeyi takip edenlerin malumu.

Ne var ki yeni başlayanlar için hatırlatma yapmakta beis yok.

Birincisi, Suriye’den Türkiye’ye sürülenlerin önemli bir kısmı gitmeyecek. Bu nedenle Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla değil kendi geliştirdiğimiz yöntem ve formüllerle onların entegrasyonunu sağlamanın yollarını mutlaka bulmalıyız. AB fonlarını özellikle zikrediyorum zira o fonlar “ayrılığı”, “farklılaşmayı” körüklüyor. Bazılarımızsa o fonların iştahıyla ne yaptığını bilmiyor!

İkincisi, özellikle büyük şehirlerde ve bilhassa İstanbul’da Suriyelilerin gettolaşmasının önüne geçecek formülleri geliştirmek zorundayız.

Bunlarla birlikte “geri dönüş” için mutlaka özendirici, teşvik edici olmalıyız.

SURİYE’DEN SÜRÜLENLER SADECE ESAT’IN SÜRDÜKLERİ DEĞİL

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 222 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 147 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 313 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 553 Okunma Helalleşmeye hangi kapıdan başlamalı 16 Kasım 2021 | 349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar