Azerbaycan ile Ermenistan arasında Ağrı Dağı kadar fark var

Azerbaycan’daki gelişmelerin aksine, Ermenistan hala Rusya’ya ve AB’ye bağımlı “yardımlarla” ayakta duran bir ülke konumunda. Geri kalmış ekonomisi, henüz istikrara kavuşmamış siyaseti ve dahası ülke insanlarının günlük sorunlarına bile çözüm...

Azerbaycan ile Ermenistan arasında her bakımdan dağlar kadar fark var. Hem demokratik gelişim, hem ekonomik, hem siyasi gelişim açısından Azerbaycan son 10 yılda muazzam bir atılım yaptı. Buna mukabil Ermenistan sıradan insanının ekmek parası için istihdam bile üretemedi. 100 binlerce Ermenistan vatandaşı iş-aş için İstanbul’un yolunu tuttu. Balat’taki tek odalı evlerde yaşayıp bir kaç bin liralık işlerde çalışıyorlar.

Ermenistan’daki yakınlarına üç beş kuruş gönderiyorlar. Ermeni diasporası ise vatanlarına yatırım yapmaktan daha çok Türkiye düşmanlığı, Türk düşmanlığı üzerinden yaşadıkları ülkelerin siyasetini etkilemekle meşgul.

Azerbaycan’da İlham Aliyev daha bu yılın başında seçimlere giderek iktidarını pekiştirdi. Azerbaycan Ulusal Meclis’i yenilendi. Eşi Mihriban Aliyeva hem milletvekili hem Cumhurbaşkanı ikinci yardımcılığına geldi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Günümüzün Truman’ı, Biden olacak diye bekleyenler 27 Kasım 2020 | 394 Okunma “Allah insanı iddiasından vurur”, daha bunu anlamadın mı 24 Kasım 2020 | 1.430 Okunma Pandemi hepimizi kırıp geçirmeden 20 Kasım 2020 | 561 Okunma Ahmet Kekeç… Bir yol arkadaşım önden gitti 17 Kasım 2020 | 1.057 Okunma Arabamla Nahçıvan Koridoru’ndan Bakü’ye gitmek için gün sayıyorum 13 Kasım 2020 | 211 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar