Azerbaycan ile Ermenistan arasında Ağrı Dağı kadar fark var

Azerbaycan’daki gelişmelerin aksine, Ermenistan hala Rusya’ya ve AB’ye bağımlı “yardımlarla” ayakta duran bir ülke konumunda. Geri kalmış ekonomisi, henüz istikrara kavuşmamış siyaseti ve dahası ülke insanlarının günlük sorunlarına bile çözüm...

Azerbaycan ile Ermenistan arasında her bakımdan dağlar kadar fark var. Hem demokratik gelişim, hem ekonomik, hem siyasi gelişim açısından Azerbaycan son 10 yılda muazzam bir atılım yaptı. Buna mukabil Ermenistan sıradan insanının ekmek parası için istihdam bile üretemedi. 100 binlerce Ermenistan vatandaşı iş-aş için İstanbul’un yolunu tuttu. Balat’taki tek odalı evlerde yaşayıp bir kaç bin liralık işlerde çalışıyorlar.

Ermenistan’daki yakınlarına üç beş kuruş gönderiyorlar. Ermeni diasporası ise vatanlarına yatırım yapmaktan daha çok Türkiye düşmanlığı, Türk düşmanlığı üzerinden yaşadıkları ülkelerin siyasetini etkilemekle meşgul.

Azerbaycan’da İlham Aliyev daha bu yılın başında seçimlere giderek iktidarını pekiştirdi. Azerbaycan Ulusal Meclis’i yenilendi. Eşi Mihriban Aliyeva hem milletvekili hem Cumhurbaşkanı ikinci yardımcılığına geldi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefette “adaylık” işi hohol olmuş 09 Temmuz 2021 | 2.323 Okunma Yalan üzerinden oluşturulan iklim dağıtılmadan yeni anayasa yapmak ne mümkün 06 Temmuz 2021 | 149 Okunma Cilalı “yeni medya” tanımıyla oluşturulan düzende “hakikat” ayaklar altında farkında mısınız 02 Temmuz 2021 | 2.591 Okunma Gerçek ile sanrı arasına sıkışmış gündemde şizofrenik siyaset 29 Haziran 2021 | 212 Okunma Amerika “demokrasi” derse bize “cin görmüş katır” gibi ayaklarımızı sabit kılıp dikkat kesilmek düşer 25 Haziran 2021 | 174 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar