Amerika’nın Ortadoğu için stratejik hedefleri değişmemiştir….

Roma’daki G-20 Zirvesi için geri sayım devam ederken, Türkiye -Amerika ilişkilerinin geleceği tartışılıyor.Bu bağlamda, Amerika’nın özellikle son 30 yıldır bölgemiz için tasarladığı...

Roma’daki G-20 Zirvesi için geri sayım devam ederken, Türkiye -Amerika ilişkilerinin geleceği tartışılıyor.

Bu bağlamda, Amerika’nın özellikle son 30 yıldır bölgemiz için tasarladığı stratejiyi bir kez daha hatırlamakta fayda var.

Amerika, irrasyonel İsrail politikası nedeniyle Ortadoğu’da, “tehdit” olarak gördüğü bütün yekpare ve nispeten güçlü ülkeleri tek tek parçalama stratejisini 1991 Birinci Körfez Savaşı’ndan bu yana adım adım uygulamaya koydu.

Amerika, tıpkı “şımarık, arsız, hayırsız” bir evlat gibi davranan İsrail’e babalık yapma uğruna “müttefiki” olan ülkeleri bile tehdit ediyor.

Irak işgali, Suriye iç savaşındaki aldığı pozisyon, Libya’yı NATO üzerinden istikrarsızlaştırmasının altında hep bu uzun vadeli Ortadoğu stratejisi var.

Amerika, bölgemizde güçlü, yekpare merkezi devletlerin oluşmasını istemiyor. İsrail’e tehdit olarak görüyor. Enerji kaynaklarının kullanımı ise bahsi diğer konu.

Güçlü, yekpare bir ülke olarak Türkiye de Amerika’nın hedefi durumunda.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amerika’nın Ortadoğu için stratejik hedefleri değişmemiştir…. 12 Ekim 2021 | 1.344 Okunma Vekillere çağrımdır: Genel Kurul’da Vergi Kanunu’na bir madde daha ekleyin; fakir fukara sevinsin 08 Ekim 2021 | 3.262 Okunma Türk-Rus ilişkilerini anlamak istemeyenlere minik hatırlatmalar 05 Ekim 2021 | 1.414 Okunma Soçi’de elini güçlendiren Erdoğan Roma’ya daha güçlü gidecek 01 Ekim 2021 | 426 Okunma Zenginden alıp, fakire verin… Geçici süreli “varlık vergisi” öneriyorum 28 Eylül 2021 | 1.966 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar