Amerika ile “papaz olmamızı” neden isterler

Türkiye ile Amerika’nın arası bozulunca kimler zil takıp oynar? Ya da Amerika’nın Türkiye’ye karşı giriştiği ekonomik ve siyasal saldırıdan kimin ne beklentisi vardır?Bu sorulara cevap vermeden önce kısa...

Türkiye ile Amerika’nın arası bozulunca kimler zil takıp oynar? Ya da Amerika’nın Türkiye’ye karşı giriştiği ekonomik ve siyasal saldırıdan kimin ne beklentisi vardır?

Bu sorulara cevap vermeden önce kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Haziran ayının sonunda Japonya’nın Osaka kentindeki son G-20 Zirvesi’nde Türkiye rüzgarı esmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve boyunca görüştüğü dünya liderleriyle geliştirdiği ilişki biçimi ile dikkat çekmişti. Burada 3 örneği tekrar hatırlatmak istiyorum.

Bunlardan birincisi elbette Amerika Başkanı Trump ile olanı. Hatırlarsanız zirvenin birinci gününde Erdoğan ile Trump ayak üstü buluştuklarında “tamam” anlamına gelen işaret yaparak objektiflere poz vermişlerdi. Bu fotoğraf karesinin paylaşılmasından hemen sonra Türkiye’de bir taraf, “Siz bu fotoğrafa aldanmayın, asıl yarın resmi görüşmeden çıkacak sonuca bakın. Türkiye’ye yaptırım geliyor…” demeye başlamıştı.

Ertesi gün, Başkan Trump hepimizin şahit olduğu o anlamlı konuşmayı hem de kendi ekibine bakarak yapmıştı: “Türkiye’ye haksızlık ettik. Patriotları Obama hükümeti vermedi.”

İkinci örnek, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Erdoğan’ın fotoğrafıdır. O fotoğrafta, Macron’a, “Doğu Akdeniz ile ilgili sizin söz söyleme hakkınız yok. Anladınız mı” diyen bir Erdoğan görüntüsü vardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dün Erdoğan’a içeriden operasyon çeken akıl, bugün dışarıdan çekiyor 03 Aralık 2021 | 2.882 Okunma Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 224 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 147 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 313 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 553 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar