Amerika ile karşılıklı parmak ısırırken acıya dayanmaktan başka çaremiz yok

Bu köşeyi takip edenler, “Amerika ile Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge konusunda mutabakat sağlandı” açıklaması yapıldığı günden bu yana konuyla ilgili çekince ve eleştirilerimizi...

Bu köşeyi takip edenler, “Amerika ile Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge konusunda mutabakat sağlandı” açıklaması yapıldığı günden bu yana konuyla ilgili çekince ve eleştirilerimizi gündeme getirdiğimizi bilir. Geçmişteki Çekiç Gün uygulamasının Türkiye’nin güvenliği için ne tür tehlikelere neden olduğundan tutun da “Kara gücüm” diyerek sözüm ona DEAŞ ile mücadelede kullanıldıkları için YPG-PKK terör örgütüne binlerce tır silah ve malzeme veren, eğiten Amerika’nın yarın bir gün Suriye’nin kuzeyinde otonom bir bölge kurmak istediğine kadar birçok eleştiriyi tekrar edecek değilim. Amerika’ya ne kadar güvenebileceğimizi ya da Amerika’ya rağmen ne kadar adım atabileceğimizi de sorguluyorum.

“Terör koridoru için başından bu yana destek veren hatta kuran Amerika’ya ne oldu da Türkiye ile ilgili Güvenli Bölge konusunda anlaştı” sorunun cevabı ise tam bir muamma.

“Türkiye’nin tezlerini kabul ettiler” diye açıklayabileceğimiz net bir durum yok maalesef.

O zaman soruyu tersten sormak gerekiyor. “Acaba ne oldu da Türkiye Amerika ile anlaştı?”

***

Yine hatırlayacaksınız Türkiye’nin tezlerinde ısrar ettiğinden söz etmiştik. Çünkü Türkiye’nin tezleri “varlık” meselesidir. O tezlerden vaz geçmesi demek Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve güvenliğinden vaz geçmesi anlamına gelir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplumu bakın nasıl kutuplaştırıyorlar 19 Ocak 2021 | 1.100 Okunma İttifaklar bu haliyle devam etmeyecek 15 Ocak 2021 | 1.298 Okunma Baltayı taşa vurarak gündem olmak 12 Ocak 2021 | 888 Okunma Amerikan rüyası, kabusa dönerken… 08 Ocak 2021 | 460 Okunma CHP’nin arka bahçesinde kurulmak istenen tezgâh 05 Ocak 2021 | 1.139 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar