Amerika ile karşılıklı parmak ısırırken acıya dayanmaktan başka çaremiz yok

Bu köşeyi takip edenler, “Amerika ile Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge konusunda mutabakat sağlandı” açıklaması yapıldığı günden bu yana konuyla ilgili çekince ve eleştirilerimizi...

Bu köşeyi takip edenler, “Amerika ile Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge konusunda mutabakat sağlandı” açıklaması yapıldığı günden bu yana konuyla ilgili çekince ve eleştirilerimizi gündeme getirdiğimizi bilir. Geçmişteki Çekiç Gün uygulamasının Türkiye’nin güvenliği için ne tür tehlikelere neden olduğundan tutun da “Kara gücüm” diyerek sözüm ona DEAŞ ile mücadelede kullanıldıkları için YPG-PKK terör örgütüne binlerce tır silah ve malzeme veren, eğiten Amerika’nın yarın bir gün Suriye’nin kuzeyinde otonom bir bölge kurmak istediğine kadar birçok eleştiriyi tekrar edecek değilim. Amerika’ya ne kadar güvenebileceğimizi ya da Amerika’ya rağmen ne kadar adım atabileceğimizi de sorguluyorum.

“Terör koridoru için başından bu yana destek veren hatta kuran Amerika’ya ne oldu da Türkiye ile ilgili Güvenli Bölge konusunda anlaştı” sorunun cevabı ise tam bir muamma.

“Türkiye’nin tezlerini kabul ettiler” diye açıklayabileceğimiz net bir durum yok maalesef.

O zaman soruyu tersten sormak gerekiyor. “Acaba ne oldu da Türkiye Amerika ile anlaştı?”

***

Yine hatırlayacaksınız Türkiye’nin tezlerinde ısrar ettiğinden söz etmiştik. Çünkü Türkiye’nin tezleri “varlık” meselesidir. O tezlerden vaz geçmesi demek Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve güvenliğinden vaz geçmesi anlamına gelir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 222 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 147 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 313 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 553 Okunma Helalleşmeye hangi kapıdan başlamalı 16 Kasım 2021 | 349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar