Ambargo ve yaptırımlar savunma sanayimizi millileştirdi

İşte bu gerçeklik bize, bazılarımızın bağımsızlaşma meselesine de yabancı olduğunu gösterdi

“Kötü komşu insanı ev sahibi yapar” demiş atalarımız. Türkiye, “Dost ateşi altında” tutulan bir ülkedir. Kendi ayakları üzerinde durmadığı süreceyse Türkiye tam bağımsız bir ülke asla olamaz. Müttefiklerinin “tehdidi”, ambargosu ve yaptırımları yüzünden yıllarca özellikle savunma sanayiinde dışa bağımlı olan Türkiye, kötü müttefikleri yüzünden bugün savunma sanayiinde devrim yapıyor. Çünkü tam bağımsızlık istiyor!

NATO’da ortaklarımız olan ülkeler her seferinde başka bir sebep uydurup Türkiye’yi kıskaç altında tutmak için yaptırım, ambargo gibi unsurları baskı aracı olarak kullandı.

Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra Amerikan ambargosu, savunma sanayiindeki dışa bağımlılığımızın nelere mal olabileceğini ziyadesiyle gösterdi.

MİLLİLEŞTİKÇE TERÖRLE MÜCADELEDE BAŞARI ELDE ETTİK

Terörle mücadelede yıllarca Almanya’nın, Amerika’nın, Fransa’nın ikircikli tavırlarıyla karşı karşıya kaldık. Hatırlayın, Almanya’dan aldığımız bazı hafif zırhlı araçların PKK terörü ile mücadelede kullanılması bile yasaklandı.

2002’den sonraysa birçok alanda olduğu gibi savunma sanayiinde de sessiz bir...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Soçi ziyaretinin Suriye sahasındaki karşılığı olarak “yeni operasyonlar” 15 Ekim 2021 | 207 Okunma Amerika’nın Ortadoğu için stratejik hedefleri değişmemiştir…. 12 Ekim 2021 | 1.345 Okunma Vekillere çağrımdır: Genel Kurul’da Vergi Kanunu’na bir madde daha ekleyin; fakir fukara sevinsin 08 Ekim 2021 | 3.265 Okunma Türk-Rus ilişkilerini anlamak istemeyenlere minik hatırlatmalar 05 Ekim 2021 | 1.414 Okunma Soçi’de elini güçlendiren Erdoğan Roma’ya daha güçlü gidecek 01 Ekim 2021 | 426 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar