Aldığımız yükün onlar farkında; peki biz

Pazartesi günü Hürriyet gazetesinin manşetinde Putin’in Başdanışmanı Peskov vardı. Peskov Türkiye’nin mülteci yüküne ilişkin görüşlerini söylerken şöyle bir cümle kurdu...

Pazartesi günü Hürriyet gazetesinin manşetinde Putin’in Başdanışmanı Peskov vardı. Peskov Türkiye’nin mülteci yüküne ilişkin görüşlerini söylerken şöyle bir cümle kurdu, “İstanbul’un Arapça konuşan bir şehir haline geldiğini gördüm.”

Bu cümlenin ne anlama geldiğini bilenlerdenim. Ve Türkiye’nin hangi yükün altına girdiğini takip edenlerdenim. Bir şekliyle de bunu dert edinenlerdenim. Bu derdimin başıma çorap ördüğünün de farkındayım.

NAZİK BİR MESELEDE MERAMIMIZI ANLATABİLMEK

Mülteci sorunu ya da daha açık ifadeyle Suriyeliler meselesi, ne siyasetin ne de başka bir çevrenin istismarından ayrı tutulamaz biliyorum. “Nazik” bir meselede kafa yormanın zorluğunun da farkındayım.

İstanbul’da belediye başkan adaylarının yaptırdığı anketlerde bu meselenin halkın birincil sorunları arasında yer aldığını biliyorum. Yine aynı halkın “sabır” göstermemiz gerektiği konusundaki alicenaplığının da farkındayız.

Bütün bunlara rağmen, bu sorunu yok saymak kadar, “gölgelerle” mücadele etmenin de yanlışlığına işaret etmeye çalışıyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 101 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 144 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 310 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 551 Okunma Helalleşmeye hangi kapıdan başlamalı 16 Kasım 2021 | 347 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar