Ağustos sefer ayıdır, zafer ayıdır

Sıcaktır. Çetindir. Güçtür. Lakin Ağustos ayı bizim için zafer ayıdır.Büyük Taarruz’dan, Malazgirt’e, Kıbrıs’ın fethinden Mohaç’a, Belgrad’ın fethine...

Sıcaktır. Çetindir. Güçtür. Lakin Ağustos ayı bizim için zafer ayıdır.

Büyük Taarruz’dan, Malazgirt’e, Kıbrıs’ın fethinden Mohaç’a, Belgrad’ın fethine, Çaldıran’a kadar Türk tarihi Ağustos ayı zaferleriyle doludur.

Bunlardan biri de Mercidabık zaferidir. Suriye’nin kapılarının açıldığı Mercidabık Savaşı 24 Ağustos 1516’da yapıldı ve savaşın sonunda kazanılan zafer ile Suriye ve Mısır’ın kapıları bize açılmış oldu.

Mercidabık Zaferi’nin yıl dönümünde yakın tarihte bir şey daha oldu. 24 Ağustos 2016’da bu kez Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ unsurlarından temizlenmesi amacıyla harekat başlatıldı. Fırat Kalkanı Harekatı’nın ilk günü ile Mercidabık Zaferi aynı güne denk getirildi.

Tıpkı, 1071 Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü olan 26 Ağustos 1922’de Mustafa Kemal’in Büyük Taarruz’u başlatması gibi… Büyük tarih şuuru ile büyük millet olmanın göstergesi olarak.

Ağustos ayı sıcaktır. Çetindir. Güçtür. Lakin bizim için ayın zamanda zaferler ayıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı kapısıyla doğu kapısı kapatılınca ‘ölü doğacak pramatüre’ için toprak sadece gömülmek içindir 25 Ağustos 2019 | 97 Okunma Anasırı İslam Kürtleri asli unsur kabul ederken… 23 Ağustos 2019 | 231 Okunma Ağustos’un ikinci yarısı ateş topu 20 Ağustos 2019 | 3.130 Okunma Amerikalıların ağızından bal damladıkça kaygı eşiğimiz yükseliyor 18 Ağustos 2019 | 2.268 Okunma Mutabakat taraflara zaman kazandırmakla birlikte “inceldiği yerden kopar” 16 Ağustos 2019 | 3.111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar