ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Gezi bir dış müdahaleydi o müdahale hala devam ediyor

2013’ün Mayıs ayının 27’sinde başlayan bir eylem ve provokasyon Türkiye’nin 2023 hedeflerinden uzaklaştırılmasının ilk adımıydı .

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Yeni Şafak Gazetesi
27 Mayıs 2018 | 98

2013’ün Mayıs ayının 27’sinde başlayan bir eylem ve provokasyon Türkiye’nin 2023 hedeflerinden uzaklaştırılmasının ilk adımıydı. Gezi kalkışmasının bugün yıl dönümü!

Neydi Gezi? Kimine göre çok masum bir çevre eylemiydi. Bize göreyse, sonu çok daha kanlı olayların yaşanacağı bir kalkışma!

Tam 5 yıl önce bugün, Taksim’deki Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi’ne bakan duvarının 3 metrelik kısmı “Taksim Yayalaştırma Projesi” kapsamında belediye ekiplerince yıkıldı. 4-5 ağaç da taşınmak üzere yerinden söküldü. “Taksim Dayanışma Grubu” yıkımı ve ağaç taşımayı protesto maksadıyla eyleme başladı, 40-50 kişilik grup da Gezi Parkı’nda çadır kurup parkta sabahladı.

Birkaç gün içerisinde olaylar büyüdü, katılım yükseldi. Çünkü HDP’li (o zaman ki adıyla BDP) Sırrı Süreyya Önder ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu soluğu Gezi’de almıştı. Karşı tarafın saflarına tüm illegal sol terör örgütleri de katıldı. Bir de sureti haktan görünenler vardı (FETÖ’cüler) yangına körükle giden.

“MESELE SADECE AĞAÇ DEĞİL SEN HALA ANLAMADIN MI”

29 Mayıs gecesi ise FETÖ’cü polisler yangına körükle gitti. Parka kurulan çadırlar polisler ve zabıtalarca yakıldı. Olaylar kontrolden çıktı.

Devamını Oku