Türkiye güvenlik şemsiyesi

Hürriyet yazarı Hande Fırat bu hafta 'Türkiye güvenlik şemsiyesi' başlıklı yazsını kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz hafta Mısır’daydık.

On yılı aşkın süredir devam eden sorunlar artık geride bırakıldı. Geride bırakılmakla kalmadı, çok dikkat çekici adımlar atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır ziyaretinden kısa bir süre önce Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Türkiye’nin Mısır’a insansız hava aracı satacağını açıklamasını ve Erdoğan’ın ziyaretine Türk savunma şirketleri yetkililerinin de eşlik etmesini göz önünde bulundurarak, hem Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin önemli bir mesajını hem de bazı tespitleri sıralayalım:

SİSİ’NİN TESPİTİ

-Erdoğan’ın ziyareti Sisi’nin birden fazla kez yaptığı davetler sonucunda gerçekleşti. Türkiye açısından normalleşme politikasının tamamlanarak, stratejik ortaklıklar geliştirme politikasına yeni bir halka ekledi.

- Görüşmelerde Gazze’den Doğu Akdeniz’e, ekonomiden Afrika’ya birçok başlık masadaydı. Kısaca enerji, ticaret, yatırım ve savunma alanlarında yüksek düzeyli stratejik işbirliği düzlemine geçildi.

-Sisi çok dikkat çeken bir mesaj verdi; “Türkiye’nin savunma sanayisinde yaptığı büyük atılım ve gelişimi bizi şereflendirmektedir” dedi.

Peki bu mesaj ne anlama geliyor?

- Mısır, Gazze sorunu, ekonomik sorunlar ve Afrika’daki iç çatışmalarla uğraşıyor.

- Bu kapsamda Türkiye’nin bölgesel ve savunma sanayisindeki gücü “Güvenlik Şemsiyesi” olarak yorumlanıyor. Bu şemsiyenin altında Türk dünyası, Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika’da Türkiye’nin kritik ilişkilerinin bulunduğu ülkeler var.

- Enerji meselesine gelince, Mısır Devlet Başkanı’nın bölgedeki enerji kaynaklarının tüm tarafların çıkarlarını maksimize edecek şekilde kullanılmasına taraftar olduğu Mısır basınına yansıdı. Bu da Doğu Akdeniz meselesinde iki ülkenin önümüzdeki süreçte yapacağı işbirliği açısından büyük önem taşıyor.

- Bu ilk ziyaretin genel sonucu iki ülkenin de ulusal çıkarlarını ön planda tutmasıdır.

- Gözler artık nisan ayında. Sisi’nin nisan ayında Ankara’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Dolayısıyla iki ülke artık yeni bir döneme giriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sonradan söylenebilen ‘kontrollü krizin’ yaygın savaşa dönme ihtimali 16 Nisan 2024 | 233 Okunma Erdoğan’ın yeni yol haritası arası 05 Nisan 2024 | 655 Okunma Seçime giderken... 29 Mart 2024 | 407 Okunma O saldırganlar Moskova’dan Türkiye’ye gelmişler 26 Mart 2024 | 571 Okunma ABD-Türkiye ilişkileri ve sorunlu alanlar 19 Mart 2024 | 328 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar