Seçime giderken...

Hürriyet yazarı Hande Fırat bu hafta 'Seçime giderken...' başlıklı yazısını kaleme aldı.

- 206 bin 555 sandık - 61 milyon 441 bin 882 seçmen; bunun yüzde 50.59’u kadın, yüzde 49.41’i erkek - 1 milyon 32 bin 61 kişi ilk kez oy kullanacak.

BU pazar günü Türkiye yerel seçimlere gidiyor. Bu seçimde de biz gazeteciler işbaşında olacağız; sizlere verileri ve gelişmeleri anında aktarabilmek amacıyla...

ANADOLU AJANSI TAKİP SİSTEMİ

Seçim akşamı verileri Yüksek Seçim Kurulu’nun yanı sıra bazı ajanslar ve siyasi partiler de topluyor. Her seçim ilk anda farklı farklı veriler gelse de sonuçlar illâ ki aynı rakamda birleşiyor. Ancak süreçte sistemin nasıl işlediğini bilmeyenler ya da bunu kötü niyetli bir şekilde kullanmak isteyenler nedeniyle ne yazık ki tartışmalar yaşanabiliyor. CNN Türk ve Kanal D’nin ortak yayınında da kullanacağımız Anadolu Ajansı (AA) verilerinin nasıl toplandığını, nasıl bir kontrol sürecinden geçirildiğini Genel Müdür Serdar Karagöz ve ekip arkadaşlarından bazı gazeteci meslektaşlarımla yerinde dinledik. Bu brifingi sizlerle de paylaşmak isterim. Anadolu Ajansı’nın seçim verisi toplama sistemi iki ana kaynağa dayanıyor:

- 1. Kaynak: 2500 AA çalışanı sahada görev yapacak. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde AA çalışanları verileri toplayacak.

- 2. Kaynak: Araştırma şirketi çalışanları da sahada olacak.

- Sandık sonuç verileri, AA yazılım ekibinin ürünü olan özel mobil uygulama ve yükleme ile verilecek.

- Seçim verisi toplama işleminde AA, Amazon ve Microsoft ile de işbirliği yapacak.

- Sandık sonuç tutanaklarının ıslak imzalı fotoğrafları cep telefonu ile özel bir programla kayıt altına alınacak, sonra da ‘optik karakter tanıma’ sistemi ile taranarak dijital ortama aktarılacak.

- Sistem için kontrol mekanizması da oluşturuldu. Sandık başından gönderilen veriler optik karakter tanıma sistemi ile okunduktan sonra, Ankara’daki genel müdürlük binasındaki kontrol sorumluları tarafından kontrol edilecek. Sandık sonuç tutanağı fotoğrafı ile sisteme işlenen sonuçlar karşılaştırılacak. Veride herhangi bir hata varsa düzeltme yapılacak.

- Elde edilen veriler bu sürecin sonunda müşterilerine yansıtılacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Atatürk’ten Meclis’e çocuklara, siyasilere dikkat çeken öğütler 23 Nisan 2024 | 72 Okunma Sonradan söylenebilen ‘kontrollü krizin’ yaygın savaşa dönme ihtimali 16 Nisan 2024 | 238 Okunma Erdoğan’ın yeni yol haritası arası 05 Nisan 2024 | 655 Okunma Seçime giderken... 29 Mart 2024 | 407 Okunma O saldırganlar Moskova’dan Türkiye’ye gelmişler 26 Mart 2024 | 572 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar