Şanlıurfa'daki o okul...

Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat’ın bugünkü (21.01.2022)’’ Şanlıurfa'daki o okul...’’ başlıklı yazısı.

Burası Şanlıurfa’daki o okul... Hani Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in il ve ilçedeki milli eğitim yöneticilerine hatta okul müdürüne tepki gösterdiği o okul... Bakan, Ankara’ya dönüşünde işin peşini bırakmadı. Bırakmayacağını da zaten CNN Türk’te Gece Görüşü programında açıklamıştı. Bir bakan yardımcısı ve 6 genel müdürü Şanlıurfa’ya gönderen Milli Eğitim Bakanı’nın talimatı ile iki hafta içinde, eğitime ara verilmeden, okul yeni çehresine kavuşturuldu.

Okul bahçesinin zeminine silim yapıldı.

Epoksi astarı çekildi.

Futbol sahası, basketbol sahası yapılarak, voleybol direkleri kuruldu.

Okul duvarları yenilendi.

Banklar ve piknik kameriyesi konuldu.

Peki soru şu; çocukların hak ettiği güzel imkânlara ulaşması için illaki Bakan’ın tepki göstermesi mi gerekiyordu? Bakan bu tepkisi nedeniyle kimi çevrelerce eleştirilmişti. Ancak, okulun fotoğraflarını gördükten sonra, Milli Eğitim Bakanı’nın CNN Türk’teki açıklamalarını tüm okul müdürlerine hatırlatmak isterim:

Amacımız; ne Okul Müdürümüzü kırmak, ne İlçe Milli Eğitim Müdürümüzü kırmak, ne de İl Milli Eğitim Müdürümüzü.

Istanbul'da saç ekiminin maliyeti sizi şaşırtabilirsaç ekimi | arama reklamları

Çantasını koltuktan kaldırmayı reddeden kaba kadın önemli bir ders aldıTrendscatchers
  by Taboola 

Bizim derdimiz, okullarımızın imkânlarını iyileştirmek.

Bizim kaynakla ilgili bir sıkıntımız yok. Biz, gönderdiğimiz kaynağın yerinde kullanılmasını istiyoruz.

Okulların talep etmiş olduğu, ilçelerden talep edilen, illerin süzgeçten geçirdiği, gerçekten ihtiyaç olarak talep ettiği, Genel Müdürlüğümüze, Bakanlığımıza gelen tüm ihtiyaçları biz karşılıyoruz.

Kısacası, Milli Eğitim Bakanı’nın çağrısı okul müdürlerine... Okullardaki eksikliklerin tamamlanması için il ya da ilçe eğitim müdürlüklerine başvurmalarını istiyor. “Kaynak sıkıntımız yok” diyen Bakan’ın hassasiyeti ise paranın doğru yere harcanması... Sistem bu şekilde işliyorsa her okulun ve çocukların hak ettikleri imkânlara kavuşması için illa Bakan’ın tepki göstermesi mi gerekiyordu?

YERLİ VE MİLLİ REAKTÖR ÜRETİMİ

ANKARA’da bir süredir önemli bir çalışma yürütülüyor. Ankara Sanayi Odası Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi’ni yürütüyor. Amaç 4. nesil nükleer reaktör üretmek. Şu an birçok ülke de benzer çalışmaları başlattı, hatta seri üretime geçecek olanlar var. Peki bu ne demek ve ne avantajları var? Projeyi yürüten Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in açıklamaları şöyle

“Amaç, Türkiye’nin kendi ulusal reaktörünü geliştirmek.

Ergimiş tuz reaktörü olarak bilinen söz konusu reaktörler, Türkiye gibi toryum zengini ülkeler için bir avantaj.

Teknolojisi, mevcut reaktörlere göre daha basit, çok yüksek güvenliğe sahip.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Samsun'a çıktım' 20 Mayıs 2022 | 116 Okunma Suriyeliler ve Hatay 17 Mayıs 2022 | 796 Okunma İyi miyiz? 13 Mayıs 2022 | 500 Okunma Ev sahibi Afgan olan lider 10 Mayıs 2022 | 458 Okunma Sessiz istila mı 06 Mayıs 2022 | 1.011 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar