İsrail nasıl savaş suçlusu ilan edilir?

Hürriyet yazarı Hande Fırat bu hafta 'İsrail nasıl savaş suçlusu ilan edilir?'başlıklı yazısını kaleme aldı.

Savaş yani İsrail’in Gazze katliamı ne yazık ki sürüyor. Artık öldürülen masum sivil sayıları binlerle ifade ediliyor.

Türkiye “Bir an önce ateşkesin sağlanması” önceliğini kararlılıkla sürdürüyor. Bu bir devlet politikası olarak her seviyede yürütülüyor. Diğer yandan ise, yapılan açıklamalarda “gerçekler” anlatılıyor, bu gerçeklerle dünya kamuoyunun harekete geçirilmesi amaçlanıyor. Son bakanlar kurulu toplantısında hem Dışişleri Bakanı Hakan Fidan hem de MİT Başkanı İbrahim Kalın, Gazze’deki son durumu ve yürütülen temasları ayrıntılı sunumlarla anlattılar.

ULUSLARARASI KAMUOYUNUN HAREKETE GEÇİRİLMESİ

“Filistin’de bir insanlık suçu işleniyor” tespitinden yola çıkarak temel hedef uluslararası kuruluşları harekete geçirmek ama maalesef insanlık suçlarını, çocuk ölümlerini önlemek için kurulan bu kuruluşlar hiçbir şey yapmıyor. Türkiye şimdi bir uluslararası konferans düzenlemeyi planlıyor. Bunun için Dışişleri Bakanlığı çalışmalara başladı. Diğer taraftan Türkiye’nin açık uyarıları da sürüyor, son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen mitingde, “Batı dünyası Gazze’deki çocuk, kadın, masum katliamını meşrulaştırmak için siyasetçisinden medyasına seferber oldu. İsrail tam 22 gündür açıkça savaş suçu işliyor. Şimdi İsrail biz seni ‘savaş suçlusu’ olarak dünyaya tanıtacağız” demişti. Peki bu süreç hayata geçirilecek mi ve geçirilecek ise nasıl olacak?

BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ NEDEN HAREKETE GEÇMİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından yola çıkarak, süreci Hürriyet’in geleneksel kahvaltısına konuk olan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile konuştuk. Adalet Bakanı da Birleşmiş Milletleri işaret ederek, İnsan Hakları Konseyi’ne dikkat çekti:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şampiyonlar ligi ve Mars’ta şube 01 Aralık 2023 | 278 Okunma Para nerde? 28 Kasım 2023 | 1.398 Okunma Biraz daha ölüm için mi 24 Kasım 2023 | 134 Okunma Erdoğan’dan Berlin dönüşü önemli açıklamalar: 50 artı 1’in değişmesi isabetli olur 19 Kasım 2023 | 467 Okunma İsrail’e karşı duruşta bölgede yakalanan ivme kaybedilmemeli 17 Kasım 2023 | 341 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar