Ekonomideki gidişata CHP ne diyor, ne öneriyor?

Hürriyet Gazetesi Ankara bürosunun kahvaltılı sohbetleri artık bir gelenek haline geldi. Hemen hemen her siyasi partiden, sivil toplum örgütlerinden, meslek kuruluşlarından isimleri her hafta ağırlıyoruz. Bu kez de CHP’nin ekonomi...

‘MANTIĞA AYKIRI’

CHP, yeni ekonomik modeli eleştiriyor. Özellikle de dünyadaki gelişmelere de dikkat çekerek, politikanın değiştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bülent Kuşoğlu’nun mevcut politika ile ilgili açıklamaları şöyle:

Yeni ekonomik model mantığa aykırı. Kur korumalı mevduat Hazine’yi sıkıntıya sokacaktır.

Faiz indirimi bugün için yanlış bir politikadır. Aslında faiz indirimi diye bir şey de yok. Kendi kendimizi kandırmayalım. Politika faizi ile piyasada kullanılan faiz bir değil. Enflasyonun altında faizle, paranın değeri korunabilir mi?

TBMM’ye ekonomi ile ilgili düzenlemeler geldiğinde karşımızda muhatap bulamıyoruz. Soru soruyoruz, yanıt alamıyoruz.

Kuşoğlu partisinin Hazine’den aldığı yardımı kur korumalı mevduat fonunda değerlendirmek istediklerini ancak kendilerine, “Henüz yazı gelmedi” denilerek “ret” yanıtı verildiğini söyledi. Vatandaşların ise genelde dövizlerini bozdurmadıklarına dikkati çekti.

YAPILMASI GEREKENLER

Peki CHP’ye göre atılması gereken adımlar neler? Kuşoğlu madde madde sıraladı:

“Ekonomideki sorunların çözümü öncelikle siyasette. Adalet ve hukuk alanlarında yapılacak düzenlemelerle yerli ve yabancı yatırımcılara güven verilmesi gerekiyor.

Türkiye’de AK Parti iktidarı döneminde bazı isimler kazandıkları 200 milyar doları yurtdışına çıkardı. Parayı AK Parti iktidarı döneminde kazanıyorlar, ama bu iktidarın düzeninden korktuğu için yurtdışına çıkarıyorlar. Adaletin işleyişine, hukukun üstünlüğüne, istikrara karşı güven yaratmak gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şanlıurfa'daki o okul... 21 Ocak 2022 | 858 Okunma Enes'in ardından... 18 Ocak 2022 | 571 Okunma Ekonomideki gidişata CHP ne diyor, ne öneriyor? 14 Ocak 2022 | 384 Okunma Yeni konsept Suriye ile de uygulanıyor mu? 11 Ocak 2022 | 513 Okunma Ekonomideki gelişmeler 07 Ocak 2022 | 491 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar