Ekonomideki gidişata CHP ne diyor, ne öneriyor?

Hürriyet Gazetesi Ankara bürosunun kahvaltılı sohbetleri artık bir gelenek haline geldi. Hemen hemen her siyasi partiden, sivil toplum örgütlerinden, meslek kuruluşlarından isimleri her hafta ağırlıyoruz. Bu kez de CHP’nin ekonomi...

‘MANTIĞA AYKIRI’

CHP, yeni ekonomik modeli eleştiriyor. Özellikle de dünyadaki gelişmelere de dikkat çekerek, politikanın değiştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bülent Kuşoğlu’nun mevcut politika ile ilgili açıklamaları şöyle:

Yeni ekonomik model mantığa aykırı. Kur korumalı mevduat Hazine’yi sıkıntıya sokacaktır.

Faiz indirimi bugün için yanlış bir politikadır. Aslında faiz indirimi diye bir şey de yok. Kendi kendimizi kandırmayalım. Politika faizi ile piyasada kullanılan faiz bir değil. Enflasyonun altında faizle, paranın değeri korunabilir mi?

TBMM’ye ekonomi ile ilgili düzenlemeler geldiğinde karşımızda muhatap bulamıyoruz. Soru soruyoruz, yanıt alamıyoruz.

Kuşoğlu partisinin Hazine’den aldığı yardımı kur korumalı mevduat fonunda değerlendirmek istediklerini ancak kendilerine, “Henüz yazı gelmedi” denilerek “ret” yanıtı verildiğini söyledi. Vatandaşların ise genelde dövizlerini bozdurmadıklarına dikkati çekti.

YAPILMASI GEREKENLER

Peki CHP’ye göre atılması gereken adımlar neler? Kuşoğlu madde madde sıraladı:

“Ekonomideki sorunların çözümü öncelikle siyasette. Adalet ve hukuk alanlarında yapılacak düzenlemelerle yerli ve yabancı yatırımcılara güven verilmesi gerekiyor.

Türkiye’de AK Parti iktidarı döneminde bazı isimler kazandıkları 200 milyar doları yurtdışına çıkardı. Parayı AK Parti iktidarı döneminde kazanıyorlar, ama bu iktidarın düzeninden korktuğu için yurtdışına çıkarıyorlar. Adaletin işleyişine, hukukun üstünlüğüne, istikrara karşı güven yaratmak gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Soçi gerçekleri ve Batı’nın paniği 09 Ağustos 2022 | 17 Okunma KPSS’de iptale giden yol 05 Ağustos 2022 | 778 Okunma Türkiye oyuna gelmez ve saldırıların ayrıntılarında son durum 02 Ağustos 2022 | 1.233 Okunma Ah bu Amerika 29 Temmuz 2022 | 234 Okunma Teşekkür tartışmasına CHP ne diyor 26 Temmuz 2022 | 1.069 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar